Albicja Jedwabista to naprawdę magiczne drzewo. Spotkać je można rzadko. Naturalnie występuje w Chinach, Korei oraz Iranie. Dość łatwo jednak uprawiać ją we własnym ogrodzie. Mimo tego, wciąż nie jest tak popularna w Polsce, choć wydaje się, że każdy, kto miał okazję zobaczyć ją na żywo musi pragnąć posiadać ją tuż przy domu.
Albicja Jedwabista- na czym polega jej magia?
Albicja Jedwabista to drzewo, które wygląda jak wyjęte prosto z baśni. Nic więc dziwnego, że w Chinach, skąd pochodzi uznawana jest za Drzewko Szczęścia. Trudno uwierzyć, że możemy wyhodować roślinę o tak niesamowitym wyglądzie we własnym ogrodzie. W naszych warunkach wyrasta do około 4 metrów, lecz tam, skąd pochodzi potrafi mierzyć ich nawet kilkanaście! Zaledwie po roku od zasadzenia tego magicznego drzewa pojawiają się pierwsze kwiaty a kwitnie ono przez całe, długie lato. Liście przypominające wachlarze reagują na warunki pogodowe, składając się podczas deszczu. Kwiaty o różowo- białej barwie kształtem przypominają dzwoneczki. Ich zapach jest słodki i bardzo intensywny, zwłaszcza wieczorem. Najbardziej niesamowitą cechą, dzięki której Albicja Jedwabista sprawia wrażenie magicznego drzewka jest to, że nocą kwiaty jej lekko fosforyzują, co przy odpowiednich warunkach daje wrażenie świecenia. Nie jest to oczywiście tak intensywne, jak starają się opowiadać niektórzy, lecz zdecydowanie są momenty, gdy można to zauważyć. Na wschodzie wierzy się, że Albicja Jedwabista ma niesamowitą moc uzdrawiania złamanych serc.
Albicja Jedwabista- uprawa.
Albicja jest stosunkowo prosta w uprawie. Jak na egzotyczne drzewko, świetnie radzi sobie z polskimi zimami. Przy odpowiednim zabezpieczeniu wytrzymuje temperatury spadające do -25 stopni Celsjusza. Nie jest też wybredna, jeśli chodzi o glebę- zaadaptuje się w praktycznie każdym rodzaju. Dobrze ustawić ją jednak w ogrodzie tak, by była lekko zasłonięta od wiatru. Jeśli zimy w naszym regionie bywają ostre, to Albicję trzeba zdecydowanie okryć przed chłodem odpowiednią włókniną, która przepuszcza powietrze, lecz chroni przed mrozem. Również gleba musi być odpowiednio przygotowana zanim nadejdą mrozy- przy podstawie umieszczamy grubą warstwę suchych liści czy kory. Najprostszą opcją jest jednak posadzenie Drzewka Szczęścia w donicy- nie wymaga szczególnie dużo miejsca, by się rozrosnąć. My za to będziemy pewni, że w razie wszelkich anomalii pogodowych czy choćby przeprowadzki, nasza magiczna roślina może w każdej chwili przenieść się z nami. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku uprawy doniczkowej będzie wymagała od nas więcej uwagi, jeśli chodzi o nawożenie i podlewanie.