Aloes jest dziś jedną z najchętniej i najczęściej uprawianych roślin doniczkowych należących do grona sukulentów. Powodem jego popularności jest nie tylko mało wymagająca pielęgnacja, która zachęca do niego nawet tych, którym daleko do miana roślinnego eksperta, ale i sam fakt tego, jak zdrowy jest to gatunek i jak wiele korzyści może przynieść nam przynieść.

Aloes w Doniczce – Odmiany, Wymagania i Pielęgnacja

Najpopularniejszymi odmianami aloesu, które można uprawiać we własnym domu są:

  • Aloe Vera czyli aloes zwyczajny – zdecydowany top 1 domowych parapetów. Cechuje go moc zdrowotnych właściwości oraz przyciągające wzrok, żółte kwiaty.
  • Arboresces, czyli aloes drzewiasty – w warunkach domowych rosnący nawet do wysokości jednego metra. Ma piękne, pomarańczowe kwiaty.
  • Aloe ferox, tzn. aloes uzbrojony – wyróżniający się bardzo grubymi, mięsistymi liśćmi. Wizualnie robi wrażenie!
  • Maleńki aristata, aloes ościsty, który zwykle nie przekracza 25 cm wysokości. Dodatkowo w okresie kwitnienia zachwyca kwiatami w barwach pomarańczy.

Warto wiedzieć, że odmian tego sukulenta jest w sumie ponad pięćset (większość pochodzi z Azji oraz Afryki), ale to po te w/w sięga się w Polsce najczęściej.

Jak uprawiać aloes w Doniczce? Wymagania i Pielęgnacja

Wybór gleby do aloesu należy uzależnić od jego gatunki. Standardem jest podłoże o pH 7.0-8,5, wzbogacone związkami nieorganicznymi lub ziemia pomieszczane z kolorowym piaskiem, perlitem i keramzytem. Ciekawostka: ogrodnicy twierdzą, że mieszankę lepiej wykonać samodzielnie niż kupować w sklepie gotowca do aloesu. Podobno wcale nie są one tak dobra, jak choćby klasyczna ziemia do kaktusów.

  • Stanowisko: bardzo jasne, ale w upalne dni nie wystawiamy tych roślin wprost na palące promienie słońca. Aloes lubi ciepło, ale nie żar, który może mu poparzyć liście. Jeśli trzymamy go cały rok na parapecie, to w najtrudniejszym, letnim okresie, przesuńmy go jednak w dalszą część pomieszczenia.
  • Podlewanie: wystarczy raz na dwa do trzech tygodni, raczej nie częściej. Aloes kumuluje wodę w liściach, więc potrafi zgromadzić na dłużej jej zapasy.
  • Nawożenie: specjalną mieszanką, raz w miesiącu – to pozwoli mu na uzyskanie dobrej ilości niezbędnych dla jego wzrostu składników mineralnych.

Z jednego, uprawianego w domu aloesu można też postarać się o odrosty do jego rozmnożenia. Odrosty pobiera się po kwitnieniu, oddzielając jeden z pędów tuż u nasady rośliny, a następnie ukorzeniając go w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza. Kiedy już złapie korzonki, można go swobodnie wsadzić do ziemi i oczekiwać na wzrost nowej roślinki.