Jakie najciekawsze atrakcje można podziwiać w Biebrzańskim Parku Narodowym i co warto o nim wiedzieć? Ten największy w Polsce, liczący ponad 592 km2 park ma dla turystów tyle interesujących rzeczy do zobaczenia, że większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy!

Biebrzański Park Narodowy – trochę faktów i ciekawostek.

Cieszący się dziś ogromną popularnością Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993 roku, w województwie podlaskim i obejmuje swoim zasięgiem cała dolinę rzeki Biebrzy, od ujścia Niedźwiedzicy aż do ujścia Narwi.

 • W całości jest włączony do spisu ostoi ptaków IBA, nad którym czuwa Birdlife International
 • Posiada obszary dostępne do zwiedzania, jak obszary ścisłej ochrony, na których życie zwierząt i roślin nie jest od lat niczym zakłócane (np. Czerwone Bagna)
 • Na jego terenie rosną liczne gatunki rzadkie i reliktowe – niespotykane już niemal nigdzie na świecie!
 • Wyróżnia potężną różnorodnością natury w każdym jej punkcie, od mchów, roślin przyziemnych, drzew, przez żyjące tutaj zwierzęta
 • To w tym parku żyje ponad 600 łosi, co sprawia, że park stanowi ich największą ostoję w Polsce

Ciekawostka: w 2020 roku blisko 9,5% powierzchni Biebrzańskiego Parku Narodowego strawił ogromny pożar, który dotarł nawet na cenne przyrodniczo obszary, jak wspomniane wcześniej Czerwone Bagna. Pożar gasiło niemal dwa tysiące zastępów strażackich, żołnierzy i ratowników, którym udało się ocalić z katastrofy wiele zwierząt. Akcja ratunkowa kosztowała blisko 8 milionów złotych.

Biebrzański Park Narodowy – Kiedy zwiedzać, bilety

Magię parku najlepiej doceni się przy dobrej widoczności, dlatego optymalną porą zwiedzania jest wiosna, lato i początek jesieni. W tym okresie możliwość oglądania flory i fauny tego obszaru oraz korzystania z atrakcji – jest największa.

Jesień: dla fanów łosi, którzy chcieliby zobaczyć ich turnieje godowe, a przynajmniej mieć na to największą szansę. Zima – mroźna, ale to wtedy gdy nie ma na drzewach liści najłatwiej będzie wypatrzeć łosia, podobnie jak i inne zwierzęta parku.

Bilety na zwiedzanie można kupić elektronicznie lub w Twierdzy Osowiec – na miejscu. Twierdza jest siedzibą całego rezerwatu, więc można tu również kupić mapy i akcesoria uprzyjemniające zwiedzanie.

 • Ceny: normalny bilet jednodniowy to 8 zł, ulgowy 4 zł.
 • Weekendy: normalny 16 zł, ulgowy 8 zł

Na sam przejazd samochodem przez park czy wejście na leżącą przy drodze wieżę widokową nie trzeba mieć biletu! Bilet wymagany jest jedynie wtedy, gdy chcemy zejść na szlak i odwiedzić lokalne atrakcje.

Biebrzański Park Narodowy – jak dojechać i gdzie nocować?

Do Biebrzańskiego Parku Narodowego najlepiej wybrać się w dobrą pogodę, tak by móc w pełni cieszyć się podziwianiem jego widoków. Najlepsze trasy dojazdowe: droga ekspresowa z Warszawy (ok 2 godziny), z Białegostoku ok 45 minut. Planując podróż warto włączyć nawigację i sprawdzić wcześniej warunki drogowe, szczególnie jeśli jednak zdecydowaliśmy się na podróż przy gorszej pogodzie.

Gdzie nocować? Dla wygody zwiedzenia najlepiej znaleźć miejsce noclegowe położone jak najbliżej rezerwatu, by nie musieć później na miejsce zbyt długo dojeżdżać. W okolicy znajduje się wiele miejscowości z agroturystyczną formą wypoczynku np. Kopytkowo, Goniądz, Dolistowo Stare i to właśnie od tych miejsc warto zacząć.

Dodatkowo, dla turystów lubiących spanie pod namiotami, Rezerwat Biebrzańskiego Parku Narodowego wytyczył kilka płatnych pól namiotowych – namiary na nie można znaleźć na oficjalnych stronach parku. 

Biebrzański Park Narodowy – najciekawsze atrakcje.

Do najciekawszych atrakcji tego niezwykłego polskiego parku narodowego należą m.in.

 • Łoś – zdecydowany król Biebrzańskiego Parku Narodowego, którego populacja wzrosła w ostatnich latach z około 400 na ponad 600 sztuk! Odwiedzając rejonu parku niemal nie da się na niego nie trafić.
 • Carska droga – 35 km trasa nazywana też łosiostradą. Nazwa nie jest przypadkowa, bo naprawdę często można tu spotkać łosie. Doskonała okazja do pieszych i rowerowych wypraw. Na trasie dodatkowo zobaczymy Szlak Green Velo i szlak Bociani.
 • Strękowa Góra z bajecznym widokiem na dolinę Narwi. Doskonały punkt obserwacyjny i widokowy, a w czasie wojny było to również dla wojsk miejsce strategiczne, z którym wiążą się ciekawe historie. To właśnie to miejsca nazywa się „Polskimi Termopilami”.
 • Twierdza Osowiec – siedziba rezerwatu, od której najlepiej zacząć wyprawę po tym regionie. Mroczne korytarze nigdy niezdobytej twierdzy, ścieżki edukacyjne, zakup biletów i możliwość zdobycia mapy terenu.
 • Szlak Barwik – jedyne miejsce parku, w którym można z bliska zobaczyć prawdziwe bagna i dosłownie poczuć dzikość regionu. W niektórych miejscach, przejście szlaku wymaga wejścia do wody, co dla turystów stanowi nie lada wrażenia.
 • Spływy kajakowe Biebrzą – zapierające dech w piersiach, bo to właśnie z poziomu kajaka można tu najlepiej podziwiać dzikość okolicznej przyrody. Rzeka jest na terenie spływów płytka, więc całość wyprawy będzie bezpieczna, a wrażenia – bezcenne.
 • Miejscowość Goniądz leżąca nad samą Biebrzą – jedno z nielicznych miejsc, w których można wejść do wody i które ściąga tu turystów atrakcjami wodnymi i przyrodniczymi.
 • Bagno ławki – niezwykły obszar nazywany najbardziej dziewiczym na terenie całego parku. Okazy zwierząt można tu podziwiać z wieży widokowej – najlepiej z samego rana, gdy wiele z nich wychodzi ze swoich kryjówek.
 • Długa Luka – przepiękna, zlokalizowana między trzcinami torfowisk kładka, z poziomu której można podziwiać biebrzańską przyrodę i Bagna Ławki. W tym miejscu turysta może spotkać łosia, gronostaja, lisa, jenota ale i np. zobaczyć z daleka wilki.
 • Grobla Honczarowska – prawie 3,5 km ścieżka edukacyjna rozpoczynająca się na 13 km tzw. carskiej drogi.

W kategorii Biebrzański Park Narodowy – najciekawsze atrakcje warto również wymienić same Czerwone Bagna, które wprawdzie objęte są ścisłą ochroną i stanowią najdzikszy obszar parku, ale i w ich okolicy biegnie kilka szlaków turystycznych. Na sam teren bagien nie można wejść – jest tu zbyt niebezpiecznie, za to zdjęcia robione z powietrza i dostępne na stronach oficjalnych Parku, robią ogromne wrażenie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]