Blachodachówka to bardzo popularny materiał do pokrywania dachów. Na rynku znaleźć można taki produkt w wersji matowej lub z połyskiem. Który wariant sprawdzi się najlepiej w Twoim domu?

Powłoka na blachodachówce – czym jest?

Powłoka na blachodachówce to warstwa ochronna lub wykończeniowa, którą nakłada się na arkusze blachy w celu poprawy ich wytrzymałości. Na rynku znaleźć można m.in. produkty pokryte poliestrem w wersji mat oraz połysk. Blachodachówkę wykańcza się też żywicami poliuretanowymi lub hybrydowymi, czyli połączeniem dwóch warstw lakieru – poliuretanowego i poliestrowego. Każdy z tych surowców ma swoje wady i zalety, a także indywidualne właściwości, jak np. odbijanie promieni słonecznych czy odporność na zarysowania.

Czy rodzaj powłoki na blachodachówce ma znaczenie? Ekspert firmy Florian Centrum wyjaśnia

Na rynku dostępne są przede wszystkim blachodachówki z pełnym połyskiem, matowe czy hybrydowe. Wybór odpowiedniego pokrycia ma znaczenie m.in. w kontekście jego trwałości czy estetyki. Jakościowa powłoka chroni blachę przed korozją oraz promieniowaniem UV. Niektóre z oferowanych przez producentów pokryć dachowych powłok są również odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne. Znaczenie ma również sposób nałożenia powłoki – jej grubość wpływa m.in. na wytrzymałość wyrobu.

Produkowane przez Florian Centrum blaszane pokrycia dachowe powlekane są najwyższej jakości powłokami poliuretanowymi PURMAT i PURLAK, gwarantującymi bezpieczeństwo i estetyczny wygląd nawet do 50 lat oraz hybrydową powłoką PURMAX.

Pokrycie dachowe z połyskiem i matowe może różnić się od siebie właściwościami, nawet jeśli chodzi o wyroby tego samego producenta. Modele matowe zwykle są trwalsze, a blachodachówki z połyskiem mają intensywniejsze kolory. Na wyrobach bez połysku szybciej widać zanieczyszczenia, ale są one zdecydowanie mniej podatne na blaknięcie koloru pod wpływem promieniowania słonecznego.

Blachodachówka matowa czy z połyskiem – co wybrać w 2024 roku?

Wybór między blachodachówką matową a produktem z połyskiem zależy głównie od osobistych preferencji Inwestora oraz wyglądu budynku. Blachodachówka matowa charakteryzuje się bardziej stonowanym, jedwabistym wykończeniem, co może nadawać dachowi eleganckiego wyglądu. Z kolei model z połyskiem dodaje nowoczesności i przyciąga uwagę dzięki intensywniejszemu odbijaniu światła.

Matowe powłoki ułatwiają utrzymanie dachu w czystości i odpowiednim stanie. Z tego powodu cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Wielu osobom zależy jednak na tym, by dany budynek rzucał się w oczy – wówczas lepiej postawić na modele z fakturą w połysku, które odbijają promienie słoneczne. Obecnie na popularności zyskują jednak dość skrajne trendy, dlatego blachodachówka powinna zostać dobrana głównie do stylistyki danego budynku.

Dobrym wyborem zarówno dla miłośników połysku, jak i matowego wykończenia będzie blachodachówka Kinga, która jest dostępna w różnych kolorach i powłokach. To produkt niezwykle trwały, a zarazem estetyczny. W razie wątpliwości specjaliści Florian Centrum pomogą dobrać odpowiedni wariant do stylistyki budynku i Twoich potrzeb.

Wybór powłoki blachodachówki – podsumowanie

Dach pokryty blachodachówką prezentuje się niezwykle estetycznie. Materiał ten zapewnia łatwość montażu i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji w kolejnych latach użytkowania. Cała konstrukcja jest również stosunkowo lekka, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości. Obecnie na rynku znaleźć można wiele wariantów blachodachówek, zarówno jeśli chodzi o barwę, jak i wykończenie. Wybór odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od potrzeb właściciela budynku, a także stylistyki danej nieruchomości.

Sprawdź blachodachówki od firmy Florian Centrum. Eksperci pomogą Ci dobrać odpowiednią blachę dachową do danego budynku.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]