Dla jednych, okno narożne w kuchni to prawdziwy koszmar, a dla innych doskonała okazja do aranżacyjnych szaleństw! Jak wykorzystać takie okno, co pod nim ustawić i jak sprawić, by kuchenna przestrzeń była dzięki niemu jeszcze bardziej atrakcyjna? Podpowiadamy!

Kuchnia z oknem narożnym – pomysły na aranżację

Najważniejszą zaletą kuchni posiadającej okna narożne jest jej nowoczesny wygląd i doskonałe oświetlenie całego pomieszczenia. Jeśli kupiliśmy dom z takim ustawieniem okien, to można śmiało powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę! Mało tego, przy pierwszych obawach związanych z tym, jak zaprojektować tę przestrzeń pod własne potrzeby, wystarczy zerknąć na kilka blogów znanych projektantów wnętrz, ale i na portale podpowiadające pomysły aranżacyjne, by zrozumieć, jak doskonale trafiliśmy.

Sprawdzone pomysły na to, by kuchnia z oknem narożnym sprawdzała się na piątkę:

  • Umieść blaty robocze oraz zlewozmywak bezpośrednio pod oknem – zyskasz piękny widok w trakcie przygotowywania posiłków i zmywania po nich, a do tego ograniczysz zużycie światła sztucznego, bo blat będzie większość dnia optymalnie doświetlony. Korzyść: niższe rachunki za prąd, lepsze warunki do zdrowych oczu.
  • Przestrzeń bezpośrednio po oknem warto od środka wyposażyć w przedłużany parapet (na drobiazgi) lub docisnąć blaty aż do samej ściany, tak, żeby za szafki nie spadały okruchy.
  • Stół do wspólnego spożywania posiłków warto w takiej kuchni ustawić w środku lub cofnąć na tyły pomieszczenia. Światło dzienne nie musi padać wprost na niego, a i tak będzie dostatecznie jasno, by np. czytać książkę.
  • Wykorzystaj drewno i żywe kolory do aranżacji – ze względu na jasność pomieszczenia, można je ożywić i dodać mu trochę ciepła stosując drewniane fronty szafek, parkiet w kolorze ciepłego drewna, a ściany pomalować np. na pomarańczowo, beżowo, zielono czy niebiesko. Nawet użycie ciemniejszego koloru nie stłumi przestrzeni i sprawi, że będziemy się w niej czuli swobodnie.
  • Na ścianie, na którą pada dużo słońca można powiesić otwarte półki (bez ścianek lub ze ściankami transparentnymi) tak, by podkreślić wygląd umieszczonych w nich dekoracji, stylowych miseczek, czy nawet designerskich pojemników na przyprawy.
  • Wyciemnienie kuchni można uzyskać barwami szarymi (np. grafitowa lodówka, zmywarka itd.) – taki ton nada wnętrz nutki nowoczesności, ale bez przytłaczania.

Ważne: przy kupowaniu modułów meblowych do kuchni z oknem narożnym, lepiej postawić na te, które będą wykończone matowo! Meble polerowane na wysoki połysk niepotrzebnie rozjaśnią wnętrze jeszcze bardziej, a do tego odbijające się od nich promienie słońca, mogą nas zwyczajnie razić w oczy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]