Jeże są jednymi z najwdzięczniejszych ssaków zamieszkujących polskie lasy i często pojawiających się w przydomowych ogródkach. To ciągli poszukiwacze smacznego jedzenia, a do tego zwierzęta całkowicie pozbawione agresji. Natura wyposażyła je w kolce właśnie dlatego, by choć w minimalny sposób dać tym pokojowo nastawionym ssakom ochronę przed drapieżnikami. Co lubią jeść i jak im pomagać? Sprawdzamy!
Co jedzą jeże i co można im podrzucać?
Do lubianego przez jeże menu należą przede wszystkim ślimaki, które stanowią dla nich prawdziwy rarytas. To właśnie ten typ żywienia wpływa na pożyteczność jeży, które przemierzając leśne ścieżki, a ostatnio również zakamarki miejskie i podmiejskie – zmniejszają populację żarłocznych ślimaków, które z kolei niszczą ludzkie uprawy.
Co jeszcze jedzą jeże?
W warunkach domowych (bo ich hodowla jest w Polsce dość popularna) chętnie zjadają gotowane jajka, nie pogardzą jabłkami, ogórkami ale i mięsem kurczaka. Co ciekawe, z przyjemnością sięgają też po karmę dla kotów!
Małe jeże mają jeszcze wyzwanie z gryzieniem, dlatego to, co się im podaje – czy w hodowli domowej czy podrzucając na zewnątrz, powinno być odpowiednio miękkie i oczywiście świeże. Jeże przepadają za warzywami w różnej formie, młode skuszą się np. na gotowaną marchew czy ziemniaki, starsze, z już wykształconymi zębami nie muszą mieć warzyw podgotowywanych. Co ważne, specyficzny układ mordki jeża utrudnia mu radzenie sobie z niektórymi pokarmami w formie naturalnej, dlatego do karmienia warto je ścierać na tarce, a np. ogórki w twardej skórce – obierać.
Karmiąc jeże należy zwracać uwagę, by nie rzucać im jedzenia zmrożonego ani zimnego, najlepsze dla ich zdrowia będzie takie w temperaturze pokojowej.
W niektórych sklepach zoologicznych można również dostać mieszanki przygotowane specjalnie z myślą o jeżach i o takie produkty także warto się pokusić. Ciekawostką, o której pamiętamy jest fakt aktywności tych ssaków przede wszystkim w nocy. To właśnie wtedy odważają się śmielej na spacery i poszukiwanie jedzenia, więc jeśli dokarmiamy je poza domem – wystawiajmy im miski z pokarmem właśnie po zapadnięciu zmroku. Próba pozostawiania żywności dla jeży w ciągu dnia najpewniej skończy się tym, że zjedzą to inne zwierzęta, albo do wieczora pokarm straci swoją świeżość i jeżom zaszkodzi. Tu trzeba wspomnieć także o ich wrażliwych żołądkach, więc jeśli już decydujemy się pomagać im w żywieniu – róbmy to dobrze! Nie zapominajmy także o wodzie. Jeśli w okolicy nie ma źródła wody, warto pozostawić przy karmie również miseczkę.