Dowiedz się, jakie korzyści zapewnia połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła!

Fotowoltaika i pompa ciepła to urządzenia, które znacząco się od siebie różnią, jednak w połączeniu mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą być niezależni energetycznie. Dlaczego warto zamontować jednocześnie te dwie instalacje? Podpowiadamy!

Czym jest niezależność energetyczna i jak ją sobie zapewnić?

Niezależność energetyczną można rozpatrywać w dwóch kontekstach. Pierwszy opiera się na ograniczeniu powiązań z dostawcą energii i ciepła. Oznacza to, że prąd oraz ogrzewanie zapewniamy sobie we własnym zakresie. Drugi kontekst dotyczy finansów – będąc niezależnym, rosnące ceny energii nie stanowią większego problemu. O ile jednak dostawy prądu i ciepła najczęściej przebiegają płynnie (choć nawet chwilowe trudności w niektórych sytuacjach mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem), o tyle rosnące ceny energii stały się faktem już jakiś czas temu. Teraz gdy musimy przygotować się na ponowne podwyżki, niezależność energetyczna staje się jeszcze gorętszym tematem. Pojawia się pytanie, jak ją osiągnąć? 

Można wyprodukować energię we własnym zakresie, korzystając ze źródeł alternatywnych. W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdza się energia słoneczna. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-i-pompa-ciepla/, z którego dowiemy się również, jak łączenie energooszczędnych rozwiązań pozwala zwiększyć opłacalność inwestycji, dbając tym samym o ochronę środowiska naturalnego

Fotowoltaika i pompa ciepła - sprawdź, czy rozwiązania są opłacalne!

Fotowoltaika i pompa ciepła – dlaczego są kompatybilne?

Fotowoltaika i pompa ciepła stanowią niemal idealne połączenie. Za pomocą instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie wyprodukować odpowiednią ilość prądu, dzięki której zasilimy urządzenia użytkowane w gospodarstwie domowym. Natomiast pompa ciepła pozwoli ogrzać dom, korzystając z energii powietrznej, wodnej albo geotermalnej. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, dlatego będzie o wiele efektywniejsza, jeśli prąd pozyskamy we własnym zakresie. 

Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, a przy tym zabezpiecza przed wzrostem cen surowców. Instalacja fotowoltaiczna posłuży nam nie tylko jesienią i zimą, ale również latem. Nie zasila wtedy pompy ciepła, dzięki czemu energię pozyskaną z jej pracy możemy wykorzystać na zasilenie innych urządzeń gospodarstwa domowego. Pozwala to generować oszczędności przez cały rok i sprawia, że inwestycja zwraca się w znacznie krótszym czasie.

Fotowoltaika i pompa ciepła – rozwiązanie przyjazne środowisku naturalnemu

O zeroemisyjności i związanej z nią możliwości czerpania z odnawialnych źródeł energii mówi się wiele. Ogrzewanie domu za pomocą węgla, pelletu, a nawet gazu nie jest przyjazne naturze -obecnie jedynym proekologicznym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Jeśli połączymy instalację grzewczą z fotowoltaiką, otrzymamy duet, za pomocą którego możemy wspierać naturę, jednocześnie dbając o czystość powietrza. Jest to istotne nie tylko w kontekście fauny i flory, ale również naszego zdrowia. Ochrona środowiska naturalnego nie jest podyktowana wyłącznie własnymi przekonaniami. W Unii Europejskiej obowiązują pewne normy, których Polska będzie zobowiązana przestrzegać już w krótkiej perspektywie czasowej. Dlatego inwestowanie w pompę ciepła i fotowoltaikę wydaje się obecnie najlepszym możliwym rozwiązaniem.

Co daje połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?

Montaż instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła to spora inwestycja. Niemniej jednak, ze względu na rosnące ceny prądu, zwraca się w coraz krótszym czasie. Dzięki niej możemy:

  • wspierać środowisko naturalne,
  • uniezależnić się od dostawcy energii i ciepła,
  • obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie,
  • uniezależnić się od wzrostu cen surowców.

Najprostszym rozwiązaniem będzie jednoczesny montaż fotowoltaiki i pompy ciepła, jednak nie ma przeszkód, aby jedną z instalacji zamontować w późniejszym czasie. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru źródła ciepła, a dysponujemy już instalacją fotowoltaiczną, decyzja wydaje się oczywista. Podobnie w sytuacji, gdy ogrzewamy dom za pomocą pompy, lecz chcemy obniżyć rachunki za prąd, którym urządzenie jest zasilane.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]