Dzwon Zygmunta znajdujący się w krakowskiej katedrze na Wawelu to bezsprzecznie jeden z najważniejszych symboli narodowych. Jego dźwięk towarzyszy nam podczas najważniejszych wydarzeń, świąt kościelnych i narodowych. Kiedy dokładnie bije Dzwon Zygmunta? Czy można go zobaczyć?
Dzwon Zygmunta — ciekawostki
Nazwa Dzwon Zygmunt, potocznie Dzwon Zygmunta, pochodzi od jego fundatora – króla Zygmunta I Starego. Został wykonany w 1520 roku ,a na wieży katedry wawelskiej zawisł 9 lipca 1521 roku. Zabrzmiał kilka dni później – 13 lipca 1521 roku. Jego powierzchnia ozdobiona jest podobizną św. Zygmunta i św. Stanisława, a także herbem Polski i Litwy. Na dzwonie umieszczono także łacińską sentencję, która w tłumaczeniu na polski brzmi następująco:
Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Zbawienia 1520.
Dzwon waży prawie 13 ton. Uruchamiany jest ręcznie, do czego potrzeba od 8 do 12 dzwonników. Są to wyselekcjonowane osoby, a bycie dzwonnikiem przekazywane jest zwykle z ojca na syna.
Możliwość bicia dzwonem Zygmunt w Katedrze Wawelskiej ma jedynie wyselekcjonowane grono dzwonników. Bycie dzwonnikiem Dzwonu Zygmunt przekazywane jest zwykle z ojca na syna.
Kiedy bije Dzwon Zygmunta?
Dzwon Zygmunt bije tylko „od wielkiego dzwonu” przyjęło się bowiem, że jego bicia podkreślać ma wydarzenia ważne dla Polski oraz najważniejsze święta narodowe i kościelne. Są to: Boże Narodzenie, Nowy Rok, święto Trzech Króli, Niedziela Palmowa, Wielka Sobota, Wielkanoc, II Niedziela Wielkanocna, dzień św. Zygmunta, święto Konstytucji 3 Maja, dzień św. Stanisława, w dniu procesji św. Stanisława, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, dzień św. Jadwigi, Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, św. Wacława, św. Jana Pawła II, święto Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, uroczystość Chrystusa Króla, Niepokalanego Poczęcia, a także przed Pasterką i na Boże Narodzenie.
Może takze zabrzmieć w wyjątkowych chwilach dla miasta, kraju, narodu lub świata. Tak było 25 marca 2020 roku, kiedy papież wezwał wszystkich do uroczystej modlitwy w południe.
Jak długo na Wawelu bije Dzwon Zygmunta? Dzwon odzywa się na 8 minut.
Dzwon Zygmunta — zwiedzanie
Wejście na wieżę z Dzwonem Zygmunt jest płatne. Bilet można kupić w kasie Katedry. Jest to bilet łączony, który uprawnia do zwiedzania także krypt królewskich oraz Muzeum Katedralnego. Do Wieży Zygmuntowskiej wchodzi się z wnętrza katedry, po lewej stronie od głównego wejścia do świątyni.
Cena biletu:
- dla zwiedzających indywidualnie: bilet normalny 14 złotych, bilet ulgowy 8 złotych za bilet ulgowy’
- dla grup zorganizowanych: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 7 zł.
Katedra Wawelska dostępna jest do zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach od 9 do 17:00 i od 12:30 do 17:00 w niedziele.