Kładka Ojca Bernatka to miejsce, które obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc na krakowskim Podgórzu. Nazwa miejsca pochodzi od zakonnika Laetusa Bernatki, który był głównym inicjatorem budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.

Kraków atrakcje Podgórza — Kładka Ojca Bernatka

Kładka Ojca Bernatka powstała w 2010 roku w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Zbudowana według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku rozpiętego pomiędzy istniejącymi przyczółkami mostu Podgórskiego, do którego podwieszone są dwa pomosty (jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów). Całość konstrukcji waży ponad 700 ton, a koszt budowy Kładki Bernatka to ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Wspomniany łuk jest oświetlany od spodu, a barierki zostały wyposażone w oświetlenie LED. To sprawia, że jest tu szczególnie pięknie i klimatycznie szczególnie późnym wieczorem. Powstanie kładki przyczyniło się także do ożywienia kulturalnego, towarzyskiego i turystycznego prowadzących do niej ulic po obu stronach rzeki, a także przyległej części bulwarów wiślanych.

Kładka Ojca Bernatka ulubionym miejscem zakochanych

Podobnie jak słynny most Pont des Arts w Paryżu, Kładka Ojca Bernatka jest ulubionym miejscem zakochanych, którzy na znak swojej miłości przypinają do kratek barierek kłódki z wygrawerowanymi imionami, a kluczyki wrzucają do Wisły. Obecnie znajduje się tutaj kilka tysięcy kłódek, przy czym nie wszędzie wygląda to uroczo. Barierki w niektórych miejscach zostały uszkodzone, prawdopodobnie na skutek próby zerwania nieaktualnych kłódek, co przyczynia się do ich złego stanu. Niestety, aby naprawić zniszczone fragmenty, trzeba będzie zdjąć wszystkie kłódki. Prace naprawcze jeszcze nie ruszyły, bowiem władze miasta nie wiedzą co zrobić z tak dużą liczbą kłódek. Pewne jest, że ich nie wyrzuca bowiem są one zbyt cenne dla mieszkańców Krakowa. Jednym z pomysłów jest utworzenie z nich pomnika miłości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]