Czarno- biała kuchnia- idealne połączenie czy wnętrzarska pomyłka? Połączenie tych dwóch najbardziej kontrastujących kolorów zdaje się samo w sobie zapewniać efekt przykuwający wzrok. Może stanowić bazę pod naprawdę przytulne wnętrze lub wręcz przeciwnie- tworzyć kuchnię w stylu loft. Wszystko zależy tak naprawdę od wykończenia i dodatków. Aby nasza kuchnia prezentowała się dobrze potrzeba jednak planu. Projekt należy wykonać wcześniej i uwzględnić w nim podstawowe dodatki. W tym wypadku lepiej nie improwizować. Nieumiejętnie zaplanowana kuchnia o takim kontraście może ostatecznie sprawiać wrażenie ponurej szachownicy. Jeśli chcemy, by w naszym domu powstała czarno- biała kuchnia- idealne połączenie tych kolorów musi być dla nas zaledwie bazą do dalszej aranżacji.
Czarno- biała kuchnia a przestrzeń.
Pierwszą decyzją, jaką będziemy musieli podjąć projektując naszą kuchnię jest zestawienie kolorów w proporcjach. Musimy wiedzieć, czy chcemy, by nasza kuchnia była w połowie biała, w połowie czarna. A może biała z czarnymi elementami? Czy jednak czarna z białymi elementami? Ostateczny werdykt powinien zależeć od naszych osobistych preferencji i upodobań. Nie mniej jednak warto w wypadku tak ciemnego koloru jak czarny zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia. Jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, to przewaga czerni optycznie jeszcze bardziej ją zmniejszy. Warto rozważyć wtedy białe meble i ściany z czarnymi blatami, armaturą i podłogą.
Jakie meble do czarno-białej kuchni?
Wybór mebli to kwestia indywidualnych upodobań i możliwości, które daje nam przestrzeń. Jest jednak kilka rzeczy, którymi warto się zasugerować. Do mniejszych przestrzeni warto wybrać meble w połysku- niezależnie, czy zdecydowaliśmy się na białe czy czarne fronty. Nada to pomieszczeniu lekkości. Dobrym rozwiązaniem będzie też zabudowa- wszelkie sprzęty AGD, schowane za zabudową nie będą sprawiać wrażenia bałaganu i zabierać przestrzeni. W dużych kuchniach, kiedy do dyspozycji mamy większą przestrzeń, możemy pozwolić sobie na ozdobne, żłobione, matowe fronty. Pamiętajmy jednak, że jeśli wybraliśmy czarne fronty i blaty, to nie warto przesadzać z ich zdobnością. Matowe, czarne meble o najróżniejszych wzorach mogą niechcący wprowadzić gotycki nastrój do naszego wnętrza. To z kolei zdecydowanie ograniczy nam swobodę doboru dodatków. Pomieszczenie stanie się automatycznie ciężkie. Nie każdy lubi takie klimaty, chyba, że jest to twój zamiar. Z resztą mebli starajmy się działać na zasadzie przeciwieństwa do frontów. Jasne fronty- ciemne krzesła, blaty i dodatki. Ciemne fronty- jasne meble i dodatki.