Komarzyca czyli zielona bylina z rodziny jasnowatych, zdobna na końcówkach listków w białe wykończenia jest jedną z tych roślin, które można uprawiać w doniczkach, na tarasach i na balkonach i to nie tylko w celach czysto dekoracyjnych. Jej charakterystyczny zapach skutecznie odstrasza komary, szczególnie wtedy gdy jest już nieco wyrośnięta, dlatego jeśli inwazje tych nieprzyjemnych owadów spędzają nam sen z powiek, to warto ją uprawiać!

Gdzie idealnie sprawdzi się komarzyca?

Z racji na krótką odległość między rośliną, a jej działaniem na komary, dobrze jest ją wsadzać w pobliżu miejsc, w którym chętnie wypoczywamy. Może zostać podwieszona w doniczkach do zadaszenia tarasu, rosnąć bezpośrednio w donicach ustawianych na podłodze, lub na ściankach balkonowych – zwłaszcza w pobliżu ulubionego krzesła czy stolika. Im więcej komarzycy w pobliżu miejsc, w których siedzimy, tym większa szansa na to, że komary nie będą nam tam dokuczać.

Ważne: komarzyca lubi jasne i słoneczne stanowiska, dlatego dobrze jest znaleźć jej miejsce w pobliżu bezpośrednio padających promieni słońca. W miejscach zacienionych szybko straci swój urok, a jej liście zaczną wyraźnie blednąć. Cień zahamuje jej wzrost, a tym samym osłabi działanie anty insektowe.

Optymalna temperatura do dobrego wzrostu: przynajmniej 18 stopni Celsjusza.

Uprawa i pielęgnacja:

  • Roślina lubi częste podlewanie, a brak dostępu do wody może ją osłabić i wysuszyć. Tym samym nie poleca się jej osobom, które przez tygodnie zapominają o podlewaniu kwiatów doniczkowych. Można śmiało powiedzieć, że system korzeniowy komarzycy powinien być stale lekko wilgotny (nie mokry!).
  • Lubi podłoże bogate w składniki pokarmowe i dobrze przepuszczalne. Idealnie sprawdzi się dla niej zwykła ziemia kwiatowa, którą dodatkowo można wymieszać z odrobiną piasku i kompostu ogrodowego.
  • Doniczki z dziurkami w dnie i dodatkową warstwą drenażową
  • Nie sadzić wcześniej jak w połowie maja
  • Odstęp między roślinami tego samego gatunku – około 20 cm
  • Nawożenie od maja do sierpnia – nawozami do typowych roślin doniczkowych, chyba że w sklepach znajdziemy coś wprost opracowanego dla tego konkretnego gatunku
  • Zimą ustawia się ją w chłodniejszym miejscu (około czternastu stopni) i w tym okresie nie nawozi i rzadziej podlewa. Ważne: nie jest mrozoodporna, więc absolutnie nie wolno trzymać jej tam, gdzie temperatura spada zbyt mocno! Przed przeniesieniem do chłodniejszego niż latem miejsca dobrze jest również mocno ją przyciąć.
  • Rozmnażanie: świetnie nadadzą się do tego pędy ucięte właśnie przed zimą. Można z nich przygotować sadzonki na kolejny sezon.