Mała kuchnia z oknem to kwestia dyskusyjna. Zwolennicy tego rozwiązania to głównie miłośnicy stylów bazujących na tradycyjnych aranżacjach. Wiadomo też, jak ważny jest dostęp do światła dziennego. Przeciwnicy natomiast za najczęstszy argument podają niefunkcjonalność i zmarnowanie miejsca na ścianie. Jak to zwykle bywa, obydwie strony sporu mają trochę racji. Wystarczy jednak dobry projekt, by nasza mała kuchnia z oknem była dalej funkcjonalna a przy tym jasna i słoneczna. 

Oszczędzanie przestrzeni. 

Okno w małej kuchni jest o tyle problematyczne, że zabiera przestrzeń użytkową. W jego miejscu mogłyby zawisnąć szafki do przechowywania sprzętów. Jeśli jednak odpowiednio rozplanujemy rozmieszczenie pozostałych części kuchni, możemy zaoszczędzić trochę przestrzeni.  Dobrym wyborem będą sprzęty w zabudowie. Piekarnik na wyższej wysokości jest nie tylko dużo wygodniejszy, ale też oszczędza miejsce. Warto zdecydować się na większą ilość wysokich mebli, gdzie w ich dolnych częściach śmiało możemy ukryć sprzęty AGD wymagające przyłączenia do odpływu, takie jak zmywarka. Wtedy u góry pozostaje nam przestrzeń do przechowywania lub montażu choćby piekarnika. Tym samym nie odczujemy braku miejsca mimo montażu nawet większego okna. 

 Odpowiedni plan. 

Kuchnia musi być nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Aranżując małą kuchnię z oknem należy przede wszystkim zacząć od projektu, który pozwoli nam uniknąć błędów, które będą uprzykrzać nam później życie. W urządzaniu kuchni istnieją sztywne ramy i wytyczne na temat długości blatów roboczych, odległości poszczególnych sprzętów od siebie i kolejności tak zwanych stref. Oczywiście trzeba brać poprawkę na nasze możliwości. Wiadomo, że w małej kuchni fizycznie nie jesteśmy w stanie dotrzymać wszystkich wymiarów. Odpowiedni projekt pozwoli nam jednak zmniejszyć je proporcjonalnie do ilości miejsca, ale zachować użytkowość kuchni. Jeśli sami nigdy nie orientowaliśmy się nawet w tych zasadach, to warto rozważyć pomoc specjalisty. Doświadczony projektant na pewno sprawi, że nasza mała kuchnia będzie tak samo spełniać codzienne potrzeby jak cieszyć oko. W tych czasach nie jest już to wydatek tylko dla wyjątkowo dobrze usytuowanych finansowo klientów. 

Aranżacja stołu. 

Jeśli w naszej kuchni mimo małych rozmiarów planujemy zagospodarować miejsce na stół, to oczywistym jest, że najlepiej będzie usytuować go właśnie pod oknem. O pierwsze prezentuje się on tam wyjątkowo dobrze. Po drugie powierzchnia nad stołem i tak pozostaje w większości wypadków niezagospodarowana. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]