W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dążenia do redukcji emisji dwutlenku węgla coraz więcej osób szuka alternatyw dla tradycyjnych metod ogrzewania. Tym samym ogrzewanie elektryczne zyskuje na popularności, ale czy rzeczywiście jest to dobry wybór dla Twojego domu? Dzisiaj przyjrzymy się jego zaletom i wadom, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.Metody wykorzystania prądu do ogrzewania

Bazując na tym, jak rozprowadzanie jest ciepło, ogrzewanie elektryczne wykorzystuje różne urządzenia, zaczynając od tych rozprowadzających ciepłą wodę jak np. pompa ciepła czy kocioł elektryczny, przez grzejniki konwekcyjne dmuchające ciepłym powietrzem aż po piece akumulacyjne, maty montowane w ścianach i podłogach oraz promienniki podczerwieni. Ta szeroka różnorodność powoduje, że możesz swobodnie wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

O czym pamiętać wybierając metodę?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy w twoim domy sprawdzi się ogrzewanie elektrycznie, przede wszystkim zweryfikuj zapotrzebowanie na ciepło. Nowoczesne budynki cechujące się wysoką izolacyjnością termiczną będą miały znacznie niższe zapotrzebowanie niż te starsze, bez izolacji czy z oknami starego typu. Oznacza to, że gdy twój dom należy do tej drugiej grupy, to bez odpowiedniej termomodernizacji koszty ogrzewania z wykorzystaniem energii elektrycznej będą bardzo wysokie.

W sytuacji gdy masz nowy dom lub dopiero planujesz jego budowę, to możesz odpowiednio przygotować budynek do tego, aby wybrać najlepszą metodę. Jednym z najpopularniejszych źródeł jest pompa ciepła, która do swojego działania wykorzystuje II zasadę termodynamiki. Dzięki temu może pobierać ciepło z zewnątrz i przekazywać je do znacznie cieplejszych pomieszczeń. W tym wypadku masz do wyboru gruntową, wodną lub powietrzną pompę ciepła. Jest to rozwiązanie bezobsługowe, bezpieczne i ekologicznie i warto łączyć je z fotowoltaiką.

Inną opcją, jaką masz do wyboru, jest kocioł elektryczny, który podobnie jak pompa ciepła, może podgrzewać bufor z wodą rozprowadzaną do grzejników lub działać jak przepływowe kotły gazowe. Jego zaletą jest prosty montaż, gdyż nie potrzebuje komina, a jedynie trójfazowe zasilanie z sieci energetycznej.

W sytuacji, gdy masz różne taryfy prądu, rozważ zakup pieców akumulacyjnych. Wówczas będziesz mógł ustawić czas pracy ogrzewania wtedy, kiedy cena prądu będzie najniższa. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie wymaga, aby w każdym pomieszczeniu znajdował się jeden taki piec, którego rozmiar powinien być odpowiednio dopasowany do wielkości ogrzewanej przestrzeni.

Jeżeli jesteś w trakcie budowy lub termomodernizacji domu, to idealny moment, aby rozważyć ogrzewanie elektryczne podłogowe lub ścienne montowane w posadzkach, lub ścianach. Składa się ono ze specjalnych mat i przewodów, które przekazują ciepło i dlatego wymaga specjalnego wykończenia wnętrz. Pamiętaj jednak, że ten sposób ogranicza możliwości aranżacyjne przestrzeni oraz późniejsze przestawianie mebli.

Podobnie wygląda sytuacja z ogrzewaniem na podczerwień – specjalne folie umieszcza się w podłodze lub w suficie. Emitują on fale podczerwone nagrzewające przedmioty i ludzi, a nie powietrze. Ciepło jest więc odczuwalne natychmiast, ale z uwagi na koszty inwestycyjne bywa wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła.

Podsumowując, masz do wyboru kilka sposobów na to, aby ogrzać swój dom z wykorzystaniem energii elektrycznej. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, dlatego starannie przeanalizuj swój przypadek, porównaj możliwości, koszty inwestycji, jak i późniejsze koszty eksploatacyjne. Masz wątpliwości jak się do tego zabrać? Skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie do twoich potrzeb.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 4]