Złoto wykorzystuje się głównie do tworzenia biżuterii i drobnych dodatków do eleganckich strojów. Ci, którzy mogą pozwolić sobie na otaczanie się tym szlachetnym materiałem, lubią wzbogacać o niego wystrój domu. Złote lub pozłacane żyrandole, ramy luster, okucia czy klamki to wyznacznik luksusu i przepychu. Czyste złoto ma to do siebie, że aby wyglądało cały czas dobrze, należy o nie dbać. Przede wszystkim ważne jest regularne czyszczenie. Można oczywiście oddać swoje skarby w ręce specjalisty, który zaopiekuje się nimi profesjonalną ręką. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyczyścić złoto w domu. Ba, nawet nie potrzebujemy do tego koniecznie specjalnych preparatów. Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić złoto, to zebraliśmy tu kilka domowych sposobów, dostępnych dla każdego.

  1. Pasta do zębów.

Jeśli spytasz starszych domowników, czym czyścić złoto, to prawdopodobnie przedstawią ci pomysł z pastą do zębów. Jest to bowiem jeden z najbardziej znanych i najstarszych sposobów dbania o cenne rzeczy. Wystarczy zwykła pasta do zębów i szczoteczka. Zasada mycia jest taka sama jak w wypadku zwykłego mycia zębów. Już po chwili powinny zacząć być widoczne pierwsze efekty. 

  1. Spirytus lub ocet.

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie złota jest umieszczenie go w wysoko procentowym alkoholu, najlepiej co najmniej 95%. Sprawdzi się tu klasyczny spirytus. Jeśli nie posiadamy takowego, to z pomocą przyjdzie ocet, który da podobny efekt. Wlewamy alkohol do pojemnika w zależności od tego, jak dużą rzecz mamy do wyczyszczenia i umieszczamy nasze złoto w płynie. Ta metoda nie wymaga od nas w zasadzie żadnego nakładu pracy. Musimy tylko poczekać, aż stężenie alkoholu wykona pracę za nas. 

  1. Soda oczyszczona.

Możliwe jest także czyszczenie złota za pomocą sody oczyszczonej. Wybieramy miskę, która nie jest metalowa a jej dno wykładamy folią aluminiową. Zalewamy powierzchnię szklanką gorącej wody a następnie dodajemy dwie łyżeczki soli kuchennej oraz dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Do tak przygotowanego, robrze wymieszanego roztworu wkładamy nasze złoto, które wymaga czyszczenia. Całą pracę wykonują a nas dalej aktywne składniki. 

Do wyżej opisanych metod warto dodać również regularne dbanie o biżuterię i inne cenne przedmioty. Odpowiednio konserwowane i przechowywane złote rzeczy będą rzadziej wymagały czyszczenia i dłużej cieszyły nas swoim nieskazitelnym wyglądem. Warto jest również od czasu do czasu polerować złoto. Możemy powierzyć to specjalistom lub wykonać w domowym zaciszu za pomocą roztworu sody oczyszczonej i płynu do naczyń.