Farba fluorescencyjna jest szczególnym typem farby specjalistycznej, dzięki której uzyskuje się efekt świecenia w ciemności. Stanowi ona doskonały sposób na odmianę aranżacji wnętrza, której w ciągu dnia nie widać, natomiast nocą „maluje” na ścianach piękne, połyskujące wzory. Po tego rodzaju farby sięga się np. w dziecięcych pokojach – malując na sufitach drobne gwiazdki, księżyc czy nawet cały układ planetarny. To robi wrażenie! Jak dziala i jakie inne zastosowania ma taka farba?

Jaka farba świeci w ciemności?

Większość osób zaczyna poszukiwanie farby fluorescencyjnej od pytania o to, jaka farba świeci w ciemności. Innym określeniem, które często pojawia się w odpowiedzi na to pytanie, jest farba luminescencyjna, która stanowi dokładnie to samo, co fluorescencyjna. Składa się ona ze specjalnych luminoforów – tu przykładem może być aktywowany srebrem siarczek cynku – który pod wpływem ciemności rozjaśnia się, przyjmując barwę jasnozieloną lub zielonkawo-niebieską. Dziś tego typu farby są bardzo popularne i bez problemu znajdziemy je w większości sklepów budowlanych.

Co to znaczy farba fluorescencyjna?

Żeby dobrze zrozumieć działanie takiej farby, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy farba fluorescencyjna? Znaczy to, że emituje ona światło samoistne, wytwarzane wskutek jej wcześniejszego doświetlenia światłem dziennym. Farba taka nie produkuje światła sama w sobie, ale jeśli w ciągu dnia pomalowana nią ściana czy sufit są doświetlone, to nocą „zwróci ona” światło, którym się naładowała, odbijając promienie ku wnętrzu. To właśnie dlatego farba świeci, ale jeśli np. przez cały dzień rolety w pokoju będą zasłonięte, to nie naładuje się ona na tyle, by ładnie dawać jasność nocą.

Jak długo świeci farba fluorescencyjna?

Czy światło od pomalowanej takim produktem ściany będzie utrzymywać swoją jasność przez długi czas? Jak długo świeci farba fluorescencyjna? Na szczęście dla tych, którzy obawiają się mocnej, rażącej w oczy jasności przez całą noc, farba tak długo nie działa. Naładowana za dnia, oddawać będzie w ciemności promienie przez około kilkadziesiąt minut, w porywach do kilku godzin. Nie więcej. To w zupełności wystarczy do tego, by np. dziecku zapewnić atrakcyjną formę zasypiania, ale bez jej zachowywania przez całą noc. W sklepach znajdziemy silniejsze i słabsze farby fluorescencyjne, dlatego zawsze warto sprawdzić maksymalny czas świecenia farby, podany przez jej producenta.

Farba fluorescencyjna – zastosowanie

Gdzie najczęściej znajduje zastosowanie farba fluorescencyjna?

  • Na ścianach pokoi młodszych dzieci – do uspokajającego i jednocześnie ciekawego zasypiania.
  • Na sufitach i ścianach w pokojach nastolatków – jako atrakcyjna forma pokazująca im układ słoneczny, przypominająca wizytę w planetarium czy edukacyjna – z całym zakresem planet, gwiazd, komet i drogi mlecznej.
  • W przedpokojach – ułatwiająca przechodzenie nimi w czasie pierwszych godzin nocy i ograniczająca konieczność włączania światła.
  • Do nanoszenia punktowych elementów orientacyjnych – np. w pomieszczeniach publicznych i obiektach instytucjonalnych, zwłaszcza do wytyczania ścieżek ewakuacji w przypadku utraty prądu w obiekcie. Jest to jeden z tańszych sposobów na zaznaczenie drogi gdy firma nie posiada dodatkowego agregatu prądotwórczego.
  • Do malowania twarzy – istnieją specjalne typu farb świecących do twarzy, idealne pod imprezowe stylizacje nie tylko dla dzieci’
  • Do malowania pasów na betonie – doskonałe rozwiązanie pozwalające podkreślić i rozjaśnić np. przejścia dla pieszych, które nocą są słabo widoczne. Wiele firm korzysta z takich farb na beton by zaznaczyć np. progi schodów czy inne elementy konstrukcyjne przypodłogowe, które nie są dobrze widoczne w ciemności.
  • Do malowania znaków ostrzegawczych – w branży drogowej
  • Do pokrywania nimi odzieży i obuwia – sposób na lepszą widoczność nocą
  • Do wskazówek w zegarkach – to dzięki takiej farbie niektóre zegarki mają podświetlone wskazówki, nie wykorzystując do tego elektroniki.
  • Do metalu – dla zwiększania wyrazistości np. barierek przy schodach czy elementów konstrukcyjnych mogących zagrażać bezpieczeństwu, gdy się ich nie zauważy
  • Do oznaczania przyrządów celowniczych w broni – malowania muszek, szczerbinek czy nawet śrutu
  • Do drewna – celem oznaczenia np. wejścia na drewniane schody czy poszczególnych stopni
  • Do felg – jako sposób uatrakcyjnienia ich wyglądu, zwiększenia unikatowości pojazdu i dodania mu designerskiego stylu
  • Do plastików i tworzyw sztucznych – żeby było je lepiej widać

Farba fluorescencyjna do ścian

Zdecydowanie najpopularniejszą w użytku prywatnym jest farba fluorescencyjna do ścian. Absorbuje one światło dzienne i uwalnia je w ciemności, pozwalając na tworzenie np. z pomocą gotowych szablonów setek atrakcyjnych wizualnie wzorów. W klimatach fanowskich używana jest np. do malowania całych scen historycznych, bitewnych czy nawiązujących do popularnego trendu „Wikingów”, którzy na ścianach pojawiają się dopiero nocą. Produkt można wykorzystać na dziesiątki wariacji, które ogranicza wyłącznie wyobraźnia.

Farba fluorescencyjna do metalu

Modna farba fluorescencyjna do metalu stosowana jest z kolei nie tyle w celu poprawy walorów estetycznych konstrukcji, co zwiększenia bezpieczeństwa podczas korzystania z nich nocą. Doskonale sprawdza się np. malowanie barierek metalowych przy wejściach do obiektów (kluby nocne, restauracje, firmy), oznaczania dolnej części słupów metalowych, zwłaszcza jeśli nie są one w ciemności dobrze widoczne czy znakowania ostrych, metalowych kantów w obiektach i sprzętach produkcyjnych.

W użytku domowym farba fluorescencyjna do metalu może być wykorzystana np. do pomalowania metalowej ramy łóżka, dzięki czemu lepiej je widać, a niektórzy malują nią nawet własne rowery.

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Z racji na możliwość wykorzystania na różnych powierzchniach, a tym samym nieco inny skład, wyróżniamy odmienne rodzaje farb fluorescencyjnych. Są to:

  • Farby akrylowe fluorescencyjne – do pokrywania większości popularnych powierzchni we wnętrzach obiektów
  • Farby ftalowo-karbamidowe – o bardzo dobrej przyczepności, idealnie nadają się do malowania powierzchni zewnętrznych (beton, drewno, metal, tworzywa sztuczne – plastik)
  • Farby proszkowe UV – z efektem świecenia widocznym dopiero gdy skieruje się na nie lampę UV. Nie oddają zebranego w ciągu dnia światła, jeśli nie skieruje się na nie strumienia lampy. Cenowo to również jedne z droższych rodzajów farb.
  • Spraye UV – najtańsze z produktów luminescencyjnych i dobrze sprawdzające się do malowania nimi drobnych detali. Mają dość sporą siłę świecenia, dlatego lepiej wykorzystywać je na zewnątrz.

Zdecydowana większości takich produktów nie wymaga specjalne przygotowywania podłoża do malowania i stanowią one samodzielną powłokę nawierzchniową i gruntującą, jakkolwiek przed użycie zawsze sprawdźmy zalecenia producenta widoczne na etykiecie.

Na jakich powierzchniach możemy użyć farby fluorescencyjnej?

To, na jakich powierzchniach możemy użyć farby fluorescencyjnej zależy od tego, jaki jej rodzaj kupimy. Malowanie nimi powierzchni ścian i sufitów to dopiero początek, bo równie dobrze przy doborze właściwego produkty wykorzystamy je na powierzchniach drewnianych, betonowych, szklanych, metalowych, a nawet na odzieży, obuwiu czy własnej twarzy. W tym ostatnim przypadku absolutnie nie wolno używać innych farb fluorescencyjnych niż te typowo przeznaczone do ludzkiej skóry – z uwzględnieniem tego, by nie dostały się do wnętrza ciała, w przeciwnym razie trzeba się liczyć z problemami skórnymi, alergiami, wysypkami aż do poważniejszych powikłań.

Czy farba fluorescencyjna jest bezpieczna dla zdrowia?

Sama w sobie farba fluorescencyjna jest bezpieczna dla zdrowia o ile mówimy o tych jej rodzajach, które są przebadane pod kątem malowania skóry człowieka i tak właśnie chcemy ich użyć. Modne np. farbki fluorescencyjne dla dzieci są bezpieczne i nie zawierają składników wchodzących w reakcję ze skórą, a tym samym nie wywołują żadnych podrażnień. Z drugiej strony – w przypadku dostania się takich farbek do oczu, nosa czy jamy ustnej, może dojść do powikłań, więc należy tego unikać.

Produktów specjalistycznych do betonu, ścian czy drewna nie wolno z kolei używać na ciele człowieka – nie do tego są one przeznaczone. Malowanie nimi różnych powierzchni nie jest dla człowieka groźne, ale już dłuższy kontakt ze skórą, wskazany nie jest, bo zawsze mogą wystąpić reakcje uczulające, dlatego do prac z farbami zawsze zaleca się użycie rękawic ochronnych i właściwego stroju.

Dodatkowo, pamiętajmy o wyborze takich farb luminescencyjnych, które posiadają odpowiednie atesty bezpieczeństwa i certyfikaty jakości. Nie sięgajmy po farby z nieznanych źródeł tylko dlatego, że ktoś sprzedaje je podejrzanie tanio, a może szczególnie z tego powodu!

Ile kosztuje farba fluorescencyjna?

Istnieją różne rodzaj farb fluorescencyjnych, stąd też bardzo różne ceny takich produktów w sklepach. Najtańszą opcją jest prosta farba UV w sprayu – nie będzie ona droższa niż ok 15-25 zł za puszkę 500 ml. Profesjonalna farba do malowania ścian to już koszt ok 50 do nawet 80 zł, zależnie od producenta za litrowy pojemnik.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]