Fytoftoroza to poważna choroba grzybowa, która atakuje drzewa, krzewy ozdobne i leśne, warzywa, rośliny rolnicze, sadownicze i ozdobne. Jednak najbardziej narażone są na nią iglaki i rododendrony. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób objawiają się choroby grzybowe iglaków, a także jak należy sobie z nimi radzić.
Fytoftoroza — objawy
Fytoftorozę wywołują grzybopodobne lęgniowce z rodzaju Phytophthora, a najczęściej patogen Phytophthora citricola. Zwykle atakuje on rośliny iglaste, głównie cyprysiki, tuje i świerki, a także rododendrony, azalie, różaneczniki, ostrokrzewy oraz rośliny użytkowe, jak pomidory, borówkę wysoką oraz paprykę. Idealne warunki do rozwoju choroby to zbyt wilgotna gleba i wysoka temperatura (powyżej 20 stopni).
W początkowej fazie fytoftoroza atakuje najpierw system korzeniowy, przez co roślina ma problem z pobieraniem wody i składników odżywczych. Dochodzi do gnicia korzeni, zahamowania wzrostu rośliny, a w efekcie do żółknięcia, wysychania i więdnięcia pędów oraz liści.
Choroba postępuje szybko, jednak pierwsze widoczne objawy pojawiają się dość późno. Niestety uratowanie rośliny jest już raczej wtedy niemożliwe.
Fytoftoroza iglaków
Fytoftoroza u iglaków sprawia, że u po jednej stronie rośliny zaczynają usychać i żółknąć igły – dzieje się tak zazwyczaj na pojedynczych pędach. Z czasem choroba się rozszerza: igły stają się brązowe lub czerwonawe, a pędy zaczynają wyglądać, jakby były spalone. W ciągu kilku tygodni roślina obumiera. Po jej wykopaniu na korzeniach można zauważyć brunatne przebarwienia, a po zdrapaniu kory granicę między zdrowym a porażonym fragmentem rośliny.
Choroba jest niezwykle groźna i bardzo trudno ją zwalczyć. Zbyt późne wykrycie zwykle nie daje szans na uratowanie rośliny. Ponadto fytoftoroza może przenieść się na sąsiadujące okazy. Dlatego porażone rośliny powinny być natychmiast wykopane i usunięte z ogrodu (najlepiej je spalić). Mniej zainfekowane rośliny i sąsiadujące z nimi należy spryskać odpowiednim preparatem do zwalczania fytoftorozy.
Jeśli fytoftoroza zaatakowała pojedyncze pędy, można spróbować uratować roślinę. Należy wyciąć chore pędy, podlać roślinę środkiem grzybobójczym i odkazić podłoże, podlewając je fungicydem. W tym miejscu nie powinno się sadzić narażonych na fytoftorozę roślin przez co najmniej cztery lata.
Zapobieganie fytoftorozie
Ponieważ fytoftoroza jest trudna do wykrycia i zwalczenia, należy zapobiegać temu zjawisku. Rośliny warto kupować u sprawdzonego dostawcy, sprawdzając przy tym, czy korzenie nie są zgniłe lub lekko nadgniłe. Warto również wybierać gatunki i odmiany odporne na tę chorobę.
Ważna jest również profilaktyka. Fytoftoroza najlepiej rozwija się w wilgotnym podłożu i wysokiej temperaturze. Dlatego należy uważać na przelanie rośliny, aby nie tworzyły się zastoiska wody. Podłoże powinno być przepuszczalne, warto dodać do niego przekompostowaną korę sosnową. Przed posadzeniem roślin można pomoczyć korzenie w fungicydzie, który chroni przed chorobami grzybowymi. Zaleca się również wykonywanie oprysku środkami ochrony roślin.