Zawilgocenie murów dotyczy głównie tzw. starego budownictwa i obiektów po zalaniu, ale zdarza się też w nowszych budynkach. Najczęstszą przyczyną mokrych ścian jest podciąganie kapilarne, czyli nasiąkanie wodą z gruntu. Problem wilgoci nie znika samoistnie. Przeciwnie – powoli, ale nieustannie postępuje, atakując kolejne ściany i kondygnacje. Gdy się pojawi, do walki trzeba przystąpić natychmiast i z odpowiednią „bronią”. Za najskuteczniejszą i najtańszą, bezinwazyjną metodę osuszania murów uważana jest Iniekcja Krystaliczna®. Specjaliści MPH Kapilar wyjaśniają, na czym dokładnie polega ta technologia oraz doradzają, jak i kiedy ją stosować.
Co to jest i jak działa Iniekcja Krystaliczna®?
Iniekcja Krystaliczna® to opatentowana metoda osuszania murów i odtwarzania w nich blokady przeciwwilgociowej przy użyciu specjalnego środka – aktywatora krzemianowego. Aktywator odpowiada za identyfikację w materiale budowalnym kapilar, które podciągają wodę z gruntu oraz za ich uszczelnienie (krystalizację). Iniekcja Krystaliczna® jest procesem w 100% proekologicznym, a więc bezpiecznym dla zdrowia domowników.
Jak stosować Iniekcję Krystaliczną® krok po kroku?
Prace należy rozpocząć od wywiercenia w murze niewielkich otworów iniekcyjnych w jednej, równoległej do podłogi linii, w odstępach co 12 cm. Bez obaw, dla profesjonalnej firmy wykonanie nawet dużej ilości nawiertów nie stanowi żadnego problemu. Do każdego otworu wlewana jest woda (ok. 0,5 litra). Po ok. godzinie, metodą grawitacyjną do otworów wprowadza się materiał iniekcyjny. Składa się on z wody, specjalnego cementu i aktywatora krzemianowego. W technologii Iniekcji Krystalicznej® używane są oryginalne, polskie produkty: CRYSTARID®– IK oraz CRYSTARID®-IK AKTYWATOR. Co ważne, iniekt pełni jednocześnie funkcję środka zaślepiającego otwory. Warto dodać, że Iniekcję Krystaliczną® można wykonywać także wysokociśnieniowo. Wówczas preparat w roztworze wodnym podaje się do ściany pompą wysokociśnieniową przez pakery.
Podczas realizacji prac należy zwrócić uwagę na wiele niuansów, które mają decydujące znaczenie dla efektu końcowego.
Kiedy widać efekty zastosowania iniekcji krystalicznej?
Pory i kapilary w materiale budowlanym bardzo szybko ulegają całkowitemu uszczelnieniu. Przyjmuje się, że wstępna blokada przeciwwilgociowa powstaje po zaledwie 7-10 dniach w zależności od temperatury murów, a pełna – po 3 miesiącach.
Od wewnątrz czy od zewnątrz budynku – jak wykonać iniekcję?
Osuszanie murów może zostać przeprowadzone zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz budynku. Ze względu na więcej korzyści (nie tylko finansowych) dla inwestora, w MPH Kapilar usługa realizowana jest zazwyczaj w całości od środka budynku.
Czy Iniekcja Krystaliczna® nadaje się do osuszania zawilgoconych fundamentów?
Iniekcja Krystaliczna® doskonale radzi sobie z osuszaniem fundamentów – nawet tych, które od wielu lat nasiąkają wodą. Budynek zostaje skutecznie zabezpieczony przed niszczącym działaniem wód opadowych i gruntowych. Wykonywana tą metodą pionowa izolacja fundamentów nie wymaga ich odkopywania, co pozwala znacząco obniżyć koszt i czas prac.
Czy Iniekcję Krystaliczną® trzeba powtarzać?
Trwałość izolacji poziomej wykonanej metodą Iniekcji Krystalicznej® jest co do zasady bezterminowa, więc proces nie musi być powtarzany. Wytworzona blokada przeciwwilgociowa charakteryzuje się maksymalną odpornością na działanie wilgoci, wody i soli. Efektywność metody została dowiedziona w rygorystycznych testach. Instytut Budownictwa WAT z powodzeniem zastosował technologię Iniekcji Krystalicznej® w ponad 300 zawilgoconych budynkach.
W przypadku dalszych pytań, specjaliści MPH Kapilar służą odpowiedzią i poradą.