Odnowienie starej boazerii może okazać się tanim, a do tego bardzo ciekawym sposobem na unowocześnienie wnętrza i to be zrywania desek i „robienia” całej ściany na nowo. Wykorzystanie puszki farby, właściwe malowanie i nieco polotu przy doborze kolorystyki może sprawić, że korytarz czy pokój pokryte podniszczoną boazerią nabiorą nowego blasku!

Jak to zrobić? Czym pomalować starą boazerię?

Kluczem do sukcesu jest prostota: wybieramy odpowiednią farbę do boazerii, pędzel i wałek i zabieramy się do pracy.

Farba: najlepiej sprawdzi się emalia akrylowa do drewna i metalu. Ten typ farby jest bezwonny, bezpieczny dla zdrowia, a do tego szybko schnie, więc z jeśli pomieszczenie pomaluje się rano, wieczorem można znów wnieść do niego meble. Akrylowe emalie tworzą też po malowaniu gładką i wytrzymałą powłokę. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to użycie do malowania i wałka i pędzla. W boazerii często znajdują się mikro pęknięcia, zagłębienia i dziurki, które trudno byłoby idealnie wypełnić samym wałkiem.

Przed malowaniem należy wyczyścić boazerię i jeśli to możliwe, zedrzeć z niej wierzchnią warstwę lakieru. Każda farba powinna być nakładana na powierzchnię oczyszczoną, odtłuszczoną i bez lakieru, wtedy po prostu będzie trzymać się drewna lepiej i ładniej w nie wchłonie. Szlifowanie można przeprowadzić ręcznie (papier ścierny), co jednak jest bardzo mozolne, albo kupić do tego odpowiednie urządzenie szlifujące.

Jeśli szlifować nie chcemy – można postawić na farbę kredową, która tego nie wymaga, ale za to jest zdecydowanie droższa.

Czym jeszcze pomalować starą boazerię? Jeśli planowana metamorfoza nie ma być mocna i konkretna, a jak najbardziej naturalna, z utrzymaniem kolorystyki drewna, można do tego wykorzystać oleje przeznaczone do malowania drewna, wosk czy transparentne lakiery. Nowa warstwa takiego środka odświeży boazerię, ale nie zmieni bezpośrednio jej koloru, więc może być dobrym pomysłem na delikatne podkreślenie walorów starego drewna. Niestety w tym przypadku również, jak przed pokrywaniem desek farbą, należy usunąć z boazerii stary lakier, dlatego warto się zastanowić czy jednak nie „pójść na całość” i nie wykorzystać w pełni kryjącej farby. Środki typu oleje, woski i lakier zabezpieczą też stare drewno na nowe: przed szkodnikami, wilgocią ale i uszkodzeniami drewna.

Kiedy malować, nie usuwając starych desek?

  • Jeśli masz ograniczony budżet na remont
  • Gdy szukasz zmiany, ale chcesz na niej oszczędzić
  • Jeśli nie wiesz, co może się kryć za wieloletnią boazerią, która pamięta jeszcze czasy dziadków… (nierówne ściany, robactwo, stare mysie dziury, pęknięcia, a może ściana zniszczona tak, że trzeba będzie ją całkowicie skuwać?).