Termin klasy ścieralności płytek jest jednym z najważniejszych, jeśli chodzi o dobór płytek do różnych rodzajów wykonywanej posadzki i co ciekawe, jednym z najbardziej pomijanych! Dlaczego? Większość z nas, nie mając podstawowej wiedzy o tym czynniku, skupia się przy zakupach na wyglądzie, dekoracyjności i ewentualnie właściwościach antypoślizgowych kafli, zupełnie pomijając kwestię ścierania. Sprawdzając klasy mamy natomiast pewność, że sami siebie nie wpuścimy na minę!
Czym są klasy ścieralności płytek?
Miano to określa ściśle właściwości płytek, które sprawiają, że można je stosować w miejscach publicznych, o bardzo dużym natężeniu ruchu, korytarzach, holach handlowych, salach hotelowych czy po prostu we własnych mieszkaniach. Im większy ruch w danym pomieszczeniu tym szybciej płytki będą się ścierać i zużywać, o ile oczywiście źle je dobierzemy. Podsumowując: jeśli tworzysz posadzkę w specyficznym miejscu, sprawdź najpierw do jakiej klasy ścieralności dana płytka należy.
Skala PEI – określa normy ścierania płytek ceramicznych i gresu na zasadzie tzw. „obrotów”. Zasada: ile obrotów trzeba byłoby wykonać specjalistycznym narzędziem ścierającym, żeby na danej powierzchni zauważyć trwałe uszkodzenia?
- Klasa 0 – krótko mówiąc: beznadziejna. Wystarczy 100 obrotów, żeby płytki były uszkodzone i nadawały się tylko do wymiany. Stosuje się praktycznie w pomieszczeniach kompletnie nieużywanych.
- Klasa I – max 150 obrotów. W praktyce oznacza niektóre płytki zrobione z ceramiki i terakoty. Tylko tam, gdzie natężenie ruchu jest minimalne.
- Klasa II – max 600 obrotów – tu mamy już wskaźnik znacznie lepszy. W jego zakresie kupuje się część płytek antypoślizgowych np. do łazienek, czy jadalni.
- Klasa III – liczba obrotów w tym przedziale wynosi najczęściej między 750 a 1500. To najpopularniejsze płytki do łazienek i do pomieszczeń, w których raczej chodzi się w miękkim obuwiu podomowym niż np. w butach na zewnątrz. Zero szpilek, glanów, traperów itd.!
- Klasa IV – od 2100 przez 6000, aż po 12000 obrotów. Zwykle mówimy tu o terakocie lepszej jakości i płytkach ceramicznych np. do położenia na korytarzach czy w holach. Wytrzymałe, posłużą przez długi czas.
- Klasa V – najlepsza i oczywiście co do produktu najdroższa. Tu mowa p minimalnej liczbie obrotów sięgającej 12 000.
Oznaczenie każdej z klas znajdziemy wprost na opisie produktu oglądanego w sklepie, dlatego zaraz po tym, gdy będziemy brać po uwagę zakup danej płytki, skupmy się właśnie na znalezieniu tej informacji, bo to ona podpowie nam czy jest sens dłużej się danemu produktowi przyglądać, czy wręcz przeciwnie.