Problem przypalonego żelazka jest jednym z tych, które w naszych domach pojawiają się najczęściej. Wystarczy chwila nieuwagi, odwrócenie się do pytającego o coś dziecka czy zwykłe roztargnienie i problem gotowy. Jak można sobie z nim poradzić bez konieczności wyrzucania żelazka i kupowania nowego? Jakimi dostępnymi w większości domów środkami można je doczyścić bez uszkadzania powłoki? Sprawdzamy!

Sprawdzone metody na to czym wyczyścić przypalone żelazko

Zacznijmy od tego, że dobrym pomysłem jest posiadanie w domowej szafce na środki czyszczące specjalnego preparatu w sprayu lub sztyfcie, typowo przeznaczonego do przypalonych żelazek. Produkty w sztyfcie dają efekt natychmiastowy i sprawiają, że powłoka żelazka od razu odzyskuje estetyczny wygląd, usuwane są z niej drobinki przypaleń i co za tym idzie, nie ma ryzyka przeniesienia ich na kolejne części prasowanej garderoby. Produkty w płynach działają nieco wolniej, a spryskane nimi dno żelazka należy pozostawić z naniesionym płynem na czas od pięciu do nawet sześćdziesięciu minut, zanim przypalone fragmenty zaczną puszczać.

Większość takich produktów bez problemu kupimy w sklepach z AGD i RTV, ale i zamówimy w internecie, również na popularnych aukcjach.

Czym wyczyścić przypalone żelazko gdy nie mamy takiego preparatu?

  • Ocet – uniwersalny środek czyszczący na niemal każdą powierzchnię. W przypadku żelazka używamy wyłącznie na sprzęcie odłączonym od źródła zasilania i co ważne, nie lejemy octu wprost (!), a nasączamy nim bawełnianą ściereczkę. Myjemy przypalone dno tak długo, aż zabrudzenia zostaną usunięte. Na koniec wycieramy żelazko ścierką zwilżoną w wodzie tak, by usunąć resztki octu
  • Soda oczyszczona – bardzo podobnie, jak w przypadku octu, sypiemy odrobinę na wilgotną szmatkę i czyścimy powierzchnię aż do jej powrotu do całkowitej czystości
  • Mieszkanka soda + ocet (konsystencja pasty do uzyskania przy proporcjach 2:1) – i powtarzamy czynności jak wyżej. Warto tu przypomnieć, że mieszkanki sody i octu nie należy stosować na ten typ żelazek, który posiada powłokę lub stopkę teflonową. Pamiętaj też, że soda zmieszana z octem wchodzi z nim w silną reakcję (może eksplodować!) dlatego składniki mieszamy bardzo delikatnie i powoli.
  • Wosk z białej świecy – będzie działał na zasadzie sztyftu do pocierania tafli żelazka i tu najlepiej wykonać zabieg na lekko nagrzanym żelazku, tak by wosk się minimalnie stopił. Później, po usunięciu go ściereczką nagrzewamy żelazko, podsuwamy pod nie gazetę i prasujemy. Gazeta przejmie i tłuste resztki spaleniznę.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]