Farba miniowa to preparat antykorozyjny, czasem jednak jej czerwonobrązowy kolor wykorzystywany jest jako element dekoracyjny, szczególnie we wnętrzach loftowych. Swoją nazwę zawdzięcza minii ołowiowej (nieorganiczny związek chemiczny, najczęściej występujący w postaci czerwonego czy pomarańczowego proszku), a ta z kolei hiszpańskiej rzece Miño, gdzie rozpoczęła się eksploatacja złóż tego surowca. Poznaj wady i zalety farby miniowej.

Farba miniowa — zastosowanie i właściwości

Farba miniowa wykorzystywana jest jako preparat antykorozyjny lub rdzo-ochronny do zabezpieczania elementów stalowych i żeliwnych oraz blach eksploatowanych w atmosferze miejskiej i przemysłowej, oraz w górnictwie. W szczególności zalecana jest do zewnętrznych i wewnętrznych wymalowań konstrukcji stalowych maszyn budowlanych i rolniczych, a także wszystkich innych powierzchni gdzie niezbędne są właściwości antykorozyjne i dobra przyczepność do podłoża.
Działanie antykorozyjne farby miniowej opiera się na tzw. pasywacji, czyli powierzchownym utlenieniu metalu. Takie działanie zamyka drogę do rozwoju korozji.

Farba miniowa jest farbą podkładową i zwykle niknie pod warstwą farby wierzchniej (olejnej, ftalowej, alkidowej, chlorokauczukowej lub poliwinylowej). Zostawiana jest jedynie w urządzeniach technicznych, zwłaszcza chronionych przed czynnikami atmosferycznymi. Jej obecność można z łatwością rozpoznać po czerwonym odcieniu (zwłaszcza gdy chodzi o konstrukcje albo urządzenia rolnicze o dawniejszej proweniencji).

Farba miniowa — zalety i wady

Najważniejszą zaletą farby miniowej jest to, że daje stali oraz żeliwu skuteczną ochronę przed korozją. Ponadto wykonane nią powłoki wysychają w temperaturze pokojowej, dobrze trzymają się podłoża i cechują się elastycznością. Wadę farby miniowej jest niestety fakt, że – podobnie jak wszystkie preparaty chemiczne zawierające ołów –jest ona substancją trującą. Dlatego wymalowania należy wykonywać w pomieszczeniach dobrze wentylowanych, a najlepiej na powietrzu. Bezpieczeństwu toksykologicznemu służy też nakładanie na farbę miniową dodatkowej warstwy innej farby.

Farba miniowa we wnętrzach loftowych

Charakterystyczny odcień czerwieni tlenkowej świetnie prezentuje się we wnętrzach w stylu loftowym. Wyrazista, ale szlachetnie zgaszona barwa pięknie kontrastuje bowiem z czernią, chętnie stosowaną w realizacjach o takim charakterze. Warto jednak pamiętać, że farba miniowa zawiera ołów. Dlatego zamiast niej, zalecamy wybór innej farby, która przeznaczona jest do stosowania we wnętrzach – tyle że w odcieniu czerwieni tlenkowej. Taką barwę łatwo można uzyskać w mieszalni farb.