Elektroniczna stacja pogodowa to urządzenie, które w ostatnich latach mocno nabiera na popularności. Dlaczego, skoro przecież dysponujemy pogodą podawaną w tv, czy możliwą do znalezienia w internecie? Czy dane z takiego urządzenia różnią się czymś od informacji meteorologicznych przekazywanych nam w szeroko dostępnych źródłach? Sprawdzamy!

Jak działa stacja pogodowa?

Ten elektroniczny sprzęt wielkości małego tabletu, iPada, a czasem wręcz smartfona przeznaczony jest typowo do użytku domowego i pokazuje znacznie więcej danych niż ogólnokrajowe źródła informacji. Jego główną cechą jest wskazywanie pogody lokalnej i mierzenie różnych jej parametrów przy maksymalnej dokładności.

Standardowe stacje pogodowe można zawiesić na ścianie lub trzymać na biurku, a różny zasięg ich czujnika pozwoli na monitorowanie średniego stanu pogodowego w okolicy. Może to być 50, 100 i więcej metrów. Sprzęt bez pomyłek mierze temperaturę na zewnątrz i wewnątrz budynku, a w zależności od modelu posiada też inne czujniki:

  • wilgotność powietrza i pomieszczenia
  • barometr
  • fazy księżyca
  • możliwość wskazywania temperatur w °C/°F
  • higrometr
  • anemometr
  • pomiar ciśnienia
  • alarmy wysokich i niskich temperatur,
  • siła wiatru i jego kierunek itd.

Urządzenia tego typu są również podłączone do wifi, dzięki czemu rośnie zakres ich możliwości

W sklepach dostaniemy modele stacji pogodowych od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Im droższe tym więcej mają one opcji i dodatków. Większość, poza zasilaniem elektrycznym ma także możliwość zasilania na baterie, najczęściej małe AAA lub standard AA.

Kto korzysta z takich urządzeń?

Największymi fanami takich sprzętów są oczywiście ci, którzy bezpośrednio potrzebują dobrego pomiaru pogody w swojej okolicy. Chętnie korzystają z nich rolnicy, właściciele winnic, sadów owocowych ale i amatorzy ogrodnicy, którym zależy na tym, żeby uprawiane przez nich rośliny były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami pogodowym. Ogólnokrajowe prognozy pogody często są lokalnie zawodne, natomiast pogodowa stacja bada warunki dokładnie w danym miejscu, dlatego pozwala o wiele szybciej reagować na różne sytuacje.

Stacja przyda się także: sportowcom, zarówno zawodowym, jak i amatorom, którzy planując trening na świeżym powietrzu zwracają uwagę na pogodę, rodzinom z dziećmi, które po prostu planują spacery czy zabawy na zewnątrz i nie chciałyby trafić na deszcz i każdemu innemu, kto po prostu lubi wiedzieć, jak ubrać się, wychodząc z domu, żeby nie zmarznąć czy nie wpaść w nadciągającą burzę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]