Domowy sposób na mszyce to coś, co na pewno zainteresuje miłośników ekologii. Bądźmy szczerzy- to, że chcemy żyć w zgodzie z naturą nie znaczy, że jesteśmy gotowi pogodzić się z dewastacją naszych roślin. Na rynku jest wiele preparatów, które pomogą nam szybko i skutecznie pozbyć się dzikich lokatorów zarówno z domu jak i ogrodu. Co jednak w wypadku, gdy chcemy  uniknąć stosowania chemii? Na szczęście istnieje domowy sposób na mszyce. I to nie jeden! Naturalne zwalczanie szkodników nie tylko jest zgodne z duchem ekologii, ale pozwoli też ominąć okres karencji, który obowiązuje przy gotowych środkach. 

Jak poznać, że mszyce zaatakowały nasze rośliny i jakie wyrządzają szkody?

Jeśli nasze rośliny nagle przestają rosnąć, ich tkanki się osłabiają a pędy i liście skręcają się nienaturalnie i żółkną, to możemy być pewni, że to sprawka mszyc. Żywią się one sokiem z roślin i naprawdę nie są wybredne co do ich rodzaju. Możemy więc spodziewać się ich zarówno w domu jak i ogrodzie. Mszyce pozostawiają na roślinach charakterystyczną spadź, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju wszelkiego rodzaju chorób grzybowych. 

Domowy sposób na mszyce- najpierw zapobiegaj.

Każdy chyba zgodzi się z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo działa to w świecie roślin. Zamiast czekać, aż mszyce zawładną naszymi uprawami, zróbmy wszystko, by nie musieć się ich pozbywać. Zdrowe, dobrze utrzymane, odpowiednio zadbane i oczyszczone z chwastów rośliny będą dużo mniej podatne na inwazję mszyc. Istnieją też gatunki roślin, których szkodniki te wyjątkowo nie lubią. Warto więc uwzględnić w naszym ogrodzie lawendę, tymianek, czosnek czy miętę. 

Domowy sposób na mszyce- ocet.

Zdaje się, że ocet jest dobry na wszystko. Roztwór wody z octem w proporcji 1:10 powinien załatwić sprawę, jeśli chodzi o dzikich lokatorów. Tak przygotowanym, naturalnym i bezpiecznym dla środowiska środkiem należy spryskać zaatakowane części rośliny. 

Domowy sposób na mszyce- wywar z cebuli. 

Wywar z cebuli to doskonały domowy sposób na mszyce. Łatwo dostępny, ekologiczny i skuteczny. Wystarczy przygotować roztwór. W tym celu kroimy jedną, najlepiej dużą cebulę w kostkę i zalewamy 1 litrem wody. Następnie gotujemy przez pół godziny i nasz wywar jest gotowy. Umieszczamy go w spryskiwaczu i traktujemy nim naszą zaatakowaną roślinę. 

Domowy sposób na mszyce- czosnek.

Podobnie jak octu i cebuli, mszyce nie lubią czosnku. Wystarczy posiekać 4 ząbki czosnku, zalać (koniecznie chłodną) wodą i odczekać dobę. Po 24 godzinach nasz naturalny preparat na mszyce jest gotowy. Rozcieńczamy go z wodą pół na pół i standardowo pryskamy zaatakowaną roślinę.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]