Pierwszym skojarzeniem, które przywodzi na myśl widok domku z bali są u wielu z nas swojskie wakacje w górach lub na babcinej wsi. Nic dziwnego, że jest to tak często wybierany przez miłośników spokoju i pasjonatów życia blisko natury motyw. Choć drewniane domki były modne od zawsze i z tej mody nigdy nie wyjdą, to dopiero chata z bali jest prawdziwą kwintesencją rustykalnej tradycji. Przeszkodą w spełnieniu marzenia o niej może być jednak kwestia finansowa. Domy z bali z prawdziwego zdarzenia to spory wydatek. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przestudiować stosunek wad do zalet. 

Domy z bali- koszty.

Nie bez powodu domy z bali uważane są za synonim bogactwa i luksusu. Nawet niewielkich rozmiarów chatka potrafi przyprawić kosztorysem o zawrót głowy. W zależności od wielu czynników, koszt całkowicie wykończonego domu o powierzchni 100m kw może wahać się w przedziale od 400 do 600 tysięcy, choć oczywiście istnieją droższe projekty. Jest to oczywiście wynikiem kosztowności materiału. Dobre drewno zwyczajnie musi kosztować. Trzeba wziąć też pod uwagę konserwację całości przez następne lata, co bywa kosztowną sprawą a jest nieuniknione. Kolejną sprawą są fachowcy- w tych czasach dużo trudniej o specjalistów od drewnianych konstrukcji. Nic więc dziwnego, że potrafią się cenić. 

Domy z bali- zalety. 

Niezaprzeczalną zaletą drewnianych domów jest ich klimat. Dom murowany nigdy nie dorówna im pod względem rustykalności, powrotu do tradycji i przytulnego wizerunku. Drewno jest też materiałem zupełnie naturalnym, co jest ważne dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Argumentem przekonującym do budowy domu z bali może być czas wykonania. W zależności od projektu, gotowy dom może stanąć w czasie od 1 do 3 miesięcy. Możemy być też spokojni o koszty ogrzewania. Domy z bali mają zdecydowanie lepszą izolację i z natury są po prostu cieplejsze. 

Domy z bali- wady. 

Oprócz wysokich kosztów budowy, do wad domów wykonanych z bali trzeba doliczyć jeszcze potrzebę regularnej konserwacji całej powierzchni drewna. Musi być ona wykonana profesjonalnie, dobrymi jakościowo produktami, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Drewno również pracuje- niektóre elementy mogą delikatnie pękać, co wpływa na kwestie wizualne. Dom drewniany niestety nie będzie nigdy tak długowieczny jak ten murowany, nawet przy najlepszej konserwacji. Dużą wagę trzeba przykładać do zabezpieczeń, ponieważ jak łatwo się domyślić, są one wyjątkowo łatwopalne. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]