Przechowywanie drewna opałowego pod domem nie należy do zadań łatwych, szczególnie jeśli nie posiada się do tego celu odpowiedniego pomieszczenia. Kiedyś były to stodoły czy drewutnie budowane ręcznie, dziś coraz większym uznaniem cieszą się domki na drewno i właśnie drewutnie budowane z palet. Jak to się sprawdza i na co zwracamy uwagę?

Prostota w dobrej cenie: drewutnia z palet

Największą zaletą nowoczesnych drewutni z palet jest prostota ich budowy oparta w całości na konstrukcji paletowej, a co za tym idzie – niska cena. Osoby, które chcą się pokusić o samodzielne wykonanie takiego pomieszczenia muszą zatroszczyć się w zasadzie tylko o odpowiednią ilość palet, narzędzia typu młotek i wkrętarka, zawiasy (o ile planuje się drzwi), gwoździe, śruby, kątowniki do łączenia dużych osobnych elementów (będą znacznie trwalsze niż zespolenie ich „na gwoździe”) i oczywiście coś, co będzie pełniło funkcję dachu.

Jak zbudować drewutnię na paletach? Tu pomocne będą filmiki z YouTube, na których krok po kroku można zobaczyć prezentację każdego z etapów budowy różnych drewutni:

  • Pojedynczych, opartych na jednej palecie
  • Podwójnych, potrójnych a nawet poczwórnych
  • Krytych blachą falista albo gontem
  • Krytych paletami, które później odpowiednio zabezpiecza się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi
  • Całościowo otwartych lub całościowo zamkniętych

Osobno można pokusić się również o zamówienie drewutni tego typu do montażu na miejscu. Plusy: niższy koszt wysyłki i dokładna instrukcja tego, jak złożyć konstrukcję w całość i jak ją odpowiednio zabezpieczyć. To może być dobre rozwiązanie dla osób, które np. domowe meble chętnie składają, ale już nie chciałyby się zajmować przycinaniem, wymierzaniem czy heblowaniem poszczególnych elementów.

Wskazówka: przy montażu drewutni całkowicie paletowej warto wykorzystać do tego jedną, już istniejącą na terenie posesji ścianę np. od garażu czy pomieszczenia gospodarczego. Dzięki temu stabilność całości będzie po pierwsze wyższa, a po drugie zaoszczędzimy cenne na działce miejsce, które przeznaczyć będzie można na coś zupełnie innego.

Poza funkcją przechowywania drewna, gotowa konstrukcja świetnie się też nada jako miejsce na ogrodowe narzędzia jak np. łopaty, grabie, siekiery czy nawet drobniejsze, niezasilane prądem urządzenia. Pamiętajmy, że sztachetowa konstrukcja palet ma znaczne prześwity, dlatego do środka może dostawać się wiatr (wspomagający suszenie pieńków), ale i deszcz – wyjątkowo niekorzystny dla sprzętów typu kosiarka, piła elektryczna itd.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]