Drzwi wewnętrzne otwierane nie w sposób tradycyjny, a poprzez przesuwanie ich w lewo lub w prawo, są w ostatnim sezonie bardzo popularne. Wyglądają szalenie efektownie, kuszą setkami modnych wariacji kolorystycznych i robią duże wrażenie. Jak jednak wybrać je, by nie narobić sobie problemów z montażem? Co powinien zawierać zestaw, żebyśmy mogli zamontować je samodzielnie? I jakie są najważniejsze zalety takich drzwi? Sprawdzamy!

Drzwi przesuwne – jak je wybrać?

W sklepach oferujących dziś duży wybór drzwi przesuwnych, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich estetykę i wygląd, bo to oczywiste, że muszą nam się podobać, ale i na to, jak wygląda ich montaż. Standardowo większość tego rodzaju drzwi montowana jest na prowadnicach, które mocuje się na ścianie i tu mamy do wyboru dwa typu drzwi: otwierane w lewo lub w prawo (całościowo tzw. drzwi jednoskrzydłowe), albo rozsuwane od środka na boki (dwuskrzydłowe).
W obu tych przypadkach nieco inaczej zakładana jest sama prowadnica, dlatego zanim zachwycimy się wzorem właśnie oglądanych drzwi, spytajmy sprzedawcę o to, jak się otwierają i zastanówmy czy w naszym ułożeniu pomieszczenia np. salonu czy firmowego biura, będzie technicznie możliwy ich montaż.

Co zawiera zestaw z drzwiami przesuwnymi?

Żeby nie narobić sobie kłopotów z montażem czegoś wyjątkowo skomplikowanego, sprawdźmy, czy w zestawie są:

  • Szyny (prowadnice) – będą one wykonane z aluminium lub stopów tego produktu i mogą być jednotorowe lub dwutorowe. Szyny będziemy później mocować albo do ściany wprost, albo z wykorzystaniem uchwytów kątowych (sprawdźmy czy komplet je zawiera!)
  • Skrzydła drzwi
  • Wózki – elementy, dzięki którym drzwi suną po szynie
  • Ograniczniki otwierania i wychylenia
  • Kasety ścienne – to w nich drzwi „chowają się” w ścianie
  • Podręczny zestaw do suchej zabudowy – tylko w przypadku gdy drzwi będziemy maskować ścianką z płyt gipsowo-kartonowych. To praktyczne rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać nową „ściankę” do powieszenia na niej czegokolwiek bez obawy i utratę cennej powierzchni.

Zalety drzwi przesuwnych: wyjątkowa prostota montażu przy wersjach podstawowych i niemaskowanych dodatkowymi ściankami. W tym przypadku wystarczy poziomica, wiertarka, pomoc drugiej osoby do trzymania szyn w czasie montażu na ścianie i gotowe! Bez wzywania na pomoc specjalistycznych ekip. Oszczędność miejsca – drzwi otwierają się przy ścianie a nie do środka pomieszczenia, co pozwala je doskonale zagospodarować! Do tego estetyka wizualna i wrażenie, które się nie przegapia.