Zwrot ku naturalnym materiałom i kolorom coraz częściej widoczny jest także we wnętrzach. Ekologiczne dywany to prawdziwy hit ostatnich lat. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także bezpieczne dla zdrowia i oryginalne. Czym kierować się przy ich wyborze?
Czym wyróżnia się dywan ekologiczny?
Wraz z rosnącym zainteresowaniem wyrobami ekologicznymi określenia „eko” czy „naturalny” bywają nadużywane. Warto zatem wiedzieć, jakie wymogi powinien spełniać dywan ekologiczny.
Kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego został wykonany. Dywan ekologiczny powinien zostać w całości wyprodukowany z materiału naturalnego lub pochodzącego z recyklingu. Dodatkowo produkt eko nie może być barwiony przy użyciu chemicznych barwników.
Istotny jest też sam proces produkcji dywanu ekologicznego. Materiały używane do jego wytwarzania powinny pochodzić z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, gdzie stosuje się metody uprawy przyjazne dla środowiska. Również produkcja dywanu powinna odbywać się w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska.
Dywan ekologiczny — rodzaje
Ekologiczne dywany produkowane są z różnych materiałów. Do najpopularniejszych z nich należą:
- wełna,
- bambus,
- kokos,
- juta,
- len,
- bawełna,
- sizal.
Specyficznym rodzajem dywanów ekologicznych są te wykonane z włókien syntetycznych (np. poliestru) pochodzących z recyklingu odpadów tekstylnych. Chociaż tego typu dywany mają takie same cechy użytkowe jak produkty syntetyczne, ze względu na pochodzenie surowców są uznawane za przyjazne dla środowiska.
Na co zwrócić uwagę, wybierając dywan ekologiczny?
Ekologiczne dywany w Eureka najczęściej mają naturalne barwy. Na pierwszy rzut oka zwykle nie sposób jednak odróżnić je od produktów syntetycznych. Aby mieć pewność, że dywan jest ekologiczny, warto więc sprawdzić metkę. Można tam znaleźć informację, z jakich materiałów został wykonany i czy nie zawiera sztucznych domieszek.
Warto zwrócić uwagę również na ekologiczne oznaczenia. Najważniejszym znakiem rozpoznawczym dywanów ekologicznych jest Natureplus. Takie oznaczenie świadczy o tym, że dywan został przynajmniej w 95% wytworzony z surowców odnawialnych. Kolejnym międzynarodowym oznaczeniem, którego warto szukać przy zakupie dywanu, jest Oeko-Tex Standard 100. Potwierdza on, że dywan nie zawiera szkodliwych dla zdrowia substancji i został wyprodukowany w zrównoważony, przyjazny dla środowiska sposób. Ekologiczny dywan może być sygnowany również znakiem GuT, który jest przyznawany wyrobom pozbawionym substancji szkodliwych dla zdrowia, produkowanym w sposób nieszkodliwy dla środowiska.