Marzysz o industrialnym wnętrzu, ale nie masz budżetu na zmianę wystroju całego pomieszczenia? Postaw na dwa, trzy rozwiązania, na przykład panele podłogowe imitujące lekko zużyte deski, cegłopodobne płytki lub betonowe ściany, które z pewnością nadadzą mu prawdziwie loftowego charakteru. Nie masz ściany betonowej w mieszkaniu? Nic straconego! Jest na to świetnie rozwiązanie — farba jak beton to prosty sposób na loftowe wnętrze!

Farba jak beton na ścianę

Betonową ścianę można uzyskać, przyklejając do ściany ozdobne płytki betonowe lub za pomocą farby wyglądającej jak beton. Ta druga opcja jest zdecydowanie tańsza i prostsza w realizacji, i na tym sposobie skupimy się w tym artykule.

Farba jak beton to nie zwykła farba kolorowa, a preparat strukturalny. W zależności od sposobu aplikacji możesz uzyskać gładką strukturę wibrowanego betonu lub nierówną powierzchnię pełną ubytków i przetarć. Po zaimpregnowaniu ściana jest odporna na wilgoć i nadaje się do mycia, dlatego można ją stosować także w kuchni i w łazience. Tynk imitujący beton można wykorzystać także do tworzenia industrialnych dodatków, np. doniczek lub świeczników.

Aplikacja farby betonowej odrobinę odbiega od zwykłego malowania ścian. Nie jest to jednak nic trudnego i z takim zadaniem powinna sobie poradzić nawet osoba niewprawiona w remontowaniu mieszkań.

Farba jak beton — jak ją używać?

Przed aplikacją farby betonowej na ścianę, należy ją odpowiednio przygotować. Najpierw należy usunąć ubytki, czasem konieczne może się okazać także nałożenie tynku, a w niektórych przypadkach – również płyt gipsowych. Następnie należy użyć preparatu gruntującego, odpowiedniego dla farb strukturalnych, aby zapewnić farbie odpowiednią przyczepność.

Ponieważ farby betonowe mają różne gęstości, należy dopasować do nich odpowiedni typ narzędzi. Gęste preparaty powinny być nakładane na przygotowaną ścianę za pomocą szpachelki. W przypadku rzadkiej farby betonowej przydatny okaże się zwykły wałek malarski. Warto zaopatrzyć się także w gruby i lekko postrzępiony wałek, który pozwoli uzyskać naturalny efekt nierównego betonu.

Farba jak beton schnie nie dłużej niż 24 h i w tym czasie można dokonać ewentualnych poprawek jak wygładzenie lub dołożenie farby w odpowiednich miejscach.

Farba jak beton — cena

Betonowa farba to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż ozdobne płytki imitujące beton. Za puszkę o pojemności 8 kg trzeba zapłacić około 150 zł. Taka ilość w zupełności wystarczy do pokrycia dużej ścian. Ponadto z jej aplikacją powinien poradzić sobie nawet remontowy laik.