Wybór odpowiedniej farby do malowania konkretnych powierzchni jest szczególnie ważny, bo to w pierwszej kolejności od niego, a dopiero później od naszych malarskich umiejętności zależy to, jaki uzyskamy efekt końcowy. Wśród coraz częściej kupowanych jest farba kazeinowa – specjalny typ farby kredowej. Do czego najlepiej ją wykorzystać?

Co to jest farba Kazeinowa?

Przede wszystkim farba kazeinowa zalicza się do gatunku farb kredowych, których głównym efektem wizualnym jest przyjemna dla oka matować i lekko chropowaty charakter. Składnikiem wiążącym tej farby jest kazeina (stąd sama nazwa), stanowiąca naturalne białko mleka. To właśnie dzięki niemu farba kazeinowa nabiera wyjątkowo silnych właściwości wiążących i dlatego idealnie nadaje się do malowania np. drewnianych mebli.

Dodatkowo ten rodzaj farby zapewnia sporą wytrzymałość klejów i farb, dlatego stosowany jest często do zdobienia np. fresków w zabytkowych obiektach sakralnych.

Właściwości farby kazeinowej

  • Wysoka przyczepność do podłoża, które nią malujemy
  • Świetna odporność na ścieranie
  • Dokładne krycie, bez pozostawiania przebić i niedociągnięć

Specjaliści zajmujący się wytwarzaniem farb jednoznacznie wskazują, że to właśnie kazeinowa jest najtrwalsza ze wszystkich farb kredowych.

W jakich proporcjach mieszać farbę kazeinową?

Warto wiedzieć, że ten rodzaj farby miesza się z wodą dla uzyskania jej najlepszej konsystencji i zachowania optymalnych właściwości. Co do zasady, gęstość mieszanki powinna nam się kojarzyć z gęsto śmietaną – dokładnie taki stan najlepiej nadaje się do malowania.

Proporcje mieszania 1:1

Co to znaczy? To znaczy, że na 1 kilogram zakupionej farby kazeinowej w postaci charakterystycznej mączki zużywamy 1 litr wody. Uzyskujemy tym samym dokładnie 2 litry mieszanki, którą maluje się dane powierzchnie.

Wydajność: pół litra powinno swobodnie wystarczyć na pokrycie ok sześciu metrów kwadratowych malowanej powierzchni.

Jak używać farby kazeinowej? Jaki pędzel do farb kazeinowych?

Najlepszym sposobem użycia farby kazeinowej jest jej wykorzystanie do malowania mebli. To dzięki niej możemy starym, podniszczonym czy zupełnie już wypłowiałym meblom nadać nowy wygląd. Dziś samodzielne malowanie mebli np. starych frontów szaf, biurek, stołów czy komód jest wyjątkowo popularne. Niskim kosztem i własną pracą można w ten sposób szybko odnowić stylizację swojego mieszkania. Jak używać farby kazeinowej do pomalowania mebli?

  • Nie zdzieramy starej farby z powierzchni mebla (za wyjątkiem mebli malowanych farbą olejną, lateksową czy klejową – takich powierzchni kazeinowa nie pokryje dobrze, więc lepiej te warstwy zeskrobać)
  • Nie musimy gruntować malowanej powierzchni!
  • Lekko szlifujemy mebel, żeby wyrównać ew. odstające drzazgi
  • Odtłuszczamy powierzchnią np. przy użyciu ekstrakcyjnej benzyny
  • Przygotowujemy mieszankę wg w/w proporcji i malujemy pędzlem. Jaki pędzel do farb kazeinowych? Najlepiej okrągły, ze sztywnym i możliwie naturalnym włosiem, co pozwoli na uzyskanie na mebla efektu vintage. Jeśli wolimy efekt farby gładkiej – postawmy na pędzel ze sztucznym włosiem, sprawdzi się lepiej.

Największym atutem użycia farby kazeinowej do mebli jest wyjątkowa prostota jej używania. Nie wymagana jest tutaj żadna konkretna wiedza.

Czy farba kredowa jest zmywalna?

Farba kazeinowa, jako typ farby kredowej jest produktem zmywalnym. Większość takich farb bez problemu usuniemy z powierzchni używając do tego wody z mydłem. Zmywanie taką mieszanką nie zajmie nam więcej jak 15 minut! Tym samym, jeśli efekt malowania nam się nie spodoba, łatwo będzie można go usunąć i zdecydować się np. na inny kolor.

Jak zabezpieczyć farbę kazeinowa?

Po odmalowaniu mebla farbą kazeinową dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć nawierzchnię. Ponieważ farba ta z jednej strony jest bardzo trwała, a z drugiej łatwo zmywalna, to zabezpieczenie jej wierzchniej warstwy uchroni ją przed ewentualnym ścieraniem i wydłuży piękny, odświeżony wygląd. Jak zabezpieczyć powierzchnię malowaną farbą kazeinową?

  • Nałożyć na nią warstwę wosku – to utrwali efekt, a jeśli wykorzystamy wosk z barwnikiem, to nawet go poprawi i podkreśli.
  • Pomalować warstwą oleju – naturalny sposób na ekstra nawilżenie drewna, które skutecznie ochroni je przed pękaniem. Uwaga: olejowanie może nieco przyciemnić kolor, a dodatkowo należy je poprawiać raz do roku.
  • Polakierować – efekt będzie podobny do woskowania, ale bardziej lśniący i nowoczesny.
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]