Firany makarony zwane też po prostu firanami sznurkowymi, to dziś jeden z coraz śmielej przebijających się do naszych mieszkań trendów w aranżacji okien. Zwracają uwagę subtelnymi wykonaniem, delikatnością i jednocześnie bardzo dekoracyjną formą, która potrafi nadać i oknu i wnętrzu zupełnie nowego charakteru.

Jaka firana sznurkowa do kuchnia, a jaka do sypialni?

Wybierając firany tego typu warto wprowadzić je w więcej niż jednym, domowym pomieszczeniu, co sprawi, że całość przestrzeni nabierze większej harmonii i spójności. Nieco inny rodzaj firan wprowadzamy tu do kuchni, w której codziennie wykonujemy wiele zajęć, do sypialni, w której się relaksujemy i odpoczywamy nocą, czy do salonu – nierzadko centrum domowych rozmów i wspólnego oglądania tv.

  • Krótkie sznurkowe firany – idealnie sprawdzą się w kuchni, gdzie sięgać będą jedynie do wysokości parapetu, nie niżej. Z jednej strony dobrze osłonią okno przed spojrzeniami osób znajdujących się poza domem, a z drugiej ozdobią je od wewnątrz w bardzo szykowny i niepretensjonalny sposób. Analogicznie do salonów szukamy firan długich – sięgających podłogi.
  • Firana sznurkowa z koralikami – świetna do okien w pokojach dzieci, salonach, ale i stosowana jako zasłona do drzwi, gdzie między jednym, a drugim pomieszczeniem tworzy swoistą barierę. Koralikowe firany są projektowane na wiele różnych sposobów: jako klasyczne sznurkowe (bambusowe, rattanowe), z tkanin po powieszeniu przypominających koronkę, ale i grubszych splotów, które pełniej kryją przestrzeń.
  • Białe – klasyczne, stworzone do sypialni i coraz chętniej umieszczane również na oknach salonowych. W sklepach można znaleźć tak zrobione firany białe, które po powieszeniu tworzą z pojedynczych sznurków atrakcyjne wzory – niby obrazy.
  • Typu mgiełka – ultra delikatne, dopracowane w każdym calu i składające się z takiego sploty cieniutkich sznureczków, który finalnie tworzy efekt mgiełki – nie klasycznej firany, ale czegoś o wiele bardziej wyrafinowanego.
  • Z elementami dekoracyjnymi jak serduszka, gwiazdki czy kwiaty – takie modele sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, wnosząc do niego nieco więcej energii. Na oknach kuchennych mogą to być firany z koralikami w kształcie ciasteczek czy miniaturowych kubków z kawą, w sypialni – z gwiazdkami, które będą koić i odprężać po ciężkim dniu, a do salonu – z motywami np. kwiatowymi czy bąbelkowymi. Pole wyboru jest tu ogromne!

Tego typu firany zdecydowanie przyciągają spojrzenia!

Ceny? Zależnie od wykonania i rodzaju od kilkudziesięciu do około 100-150 zł.