Koniec lat 50 XX wieku to czas dużych zmian w kontekście architektury i budownictwa. Kamienice zostają sukcesywnie zastępowane blokami z wielkiej płyty. Całkowicie zmienia się także wystrój i wyposażenie przeciętnego mieszkania. Projektanci stają więc przed wyzwaniem dostosowania formy i funkcji mebli do małego metrażu. Jednym z najbardziej charakterystycznych mebli tamtego okresu jest Fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego- architekta i projektanta mebli. Zyskał on na tyle dużą popularność i zaskarbił miłość naszych rodziców i dziadków, że występował w prawie każdym domu, stając się w efekcie niejako wizytówką czasów PRL. Odznaczał się lekkością formy, mobilnością, a jednocześnie wygodom dzięki tapicerowanemu siedzisku. Jego powstaniu towarzyszyły jednak niezbyt przychylne okoliczności. Powstał on powiem na potrzeby Dolnośląskiej Fabryki Mebli w Świebodzicach, która, po pożarze, szukała taniego i łatwego rozwiązania na nadrobienie powstałych strat. Fotele chierowskiego charakteryzuje przede wszystkim minimalizm. Ich rozmiar jest stosunkowo, niewielki, a siedzisko usytuowane nisko- nie wpływa to jednak na komfort użytkowania. Drewniane nogi, zwężane ku dołowi zakończone podłokietnikami i trapezowe, tapicerowane siedzisko stało się nie tylko najbardziej charakterystycznym meblem tamtego okresu, ale także inspiracją dla projektantów na wiele lat.
Nadal w modzie?
W ostatnich latach, wraz z powrotem mody na vintage, zwłaszcza na meble z PRL-u, poszerzyła się wiedza na temat historii wzornictwa, a fotele chierowskiego znów stało się obiektem pożądania. Ten niewielki, ale bardzo stylowy i wygodny mebel jest często wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach salonów. Jego minimalistyczny design doskonale komponuje się z nowoczesnymi trendami. Setki zdjęć zamieszczonych w Internecie pokazują, że mebel ten równie dobrze czuje się w ciasnym mieszkaniu, paryskim lofcie, jak i nowojorskiej kawiarni. Zdobią nawet najbardziej eleganckie salony.
Nowy czy odrestaurowany?
Decydując się na uzupełnienie swojego wnętrza fotelami chierowskiego, musimy podjąć decyzję, czy postawimy na nowy mebel inspirowany pierwotnym projektem 366, czy zdecydujemy się na odrestaurowanie jednego ze starych egzemplarzy. W przypadku nowych mebli ceny producentów w tym wypadku wahają się od około 650 do ponad 1000 złotych, chociaż duże znaczenie ma tutaj materiał, z jakiego zostanie on wykonany. Duże grono osób chcących jeszcze bardziej zbliżyć się stylistyką tamtego okresu poszukuje starych, używanych foteli, które następnie odświeża- samodzielnie lub zleca to osobom zawodowo zajmującym się renowacją mebli.