Finka jako mebel cieszy się zainteresowaniem od samego początku jej pojawienia się do dziś. Powszechnie uważany za mebel z lat 90-tych, fotel Finka jest bardzo popularny wśród osób ceniących klasyczny styl i trwałość. Wyjątkowa estetyka, lekka konstrukcja i niepowtarzalny styl to główne cechy, które wyróżniają ten typ mebli. Fotel Finca to mebel idealny do klasycznych wnętrz w sypialniach, pokojach dziennych, domowych biurach i innych. Warto zauważyć, że ten typ krzesła różni się od innych stylem, sposobem składania i funkcjonalnością.

Ciekawe, skąd się wzięły te meble?

Fotele fińskie są pierwowzorem sprzedawanych obecnie odmian foteli domowych. Pierwszy model został zaprojektowany przez słynnego architekta Alvaro Alto, który współpracował z właścicielem producenta mebli. Co ciekawe, wraz z firmą ten wybitny artysta opracował innowacyjną metodę gięcia drewna, która doprowadziła do szybkiego powstania takich produktów jak fotele fińskie. Co ciekawe, w latach 1931-1933 Alvaro Alto stworzył kilka innowacyjnych projektów krzeseł oraz krzesło z giętego drewna.

Fotele finki były pierwotnie przeznaczone dla osób cierpiących na gruźlicę i wiele innych poważnych dolegliwości, które uniemożliwiały im wygodne siedzenie. Dzięki szerokiemu kątowi oparcia i stabilnej konstrukcji finka stała się niezastąpionym pomocnikiem w placówkach medycznych, sanatoriach i w domu. Elastyczna rama doskonale amortyzuje stopy użytkownika, a gięta sklejka zapewnia dużą wytrzymałość, przez co są one wykorzystywane głównie jako meble dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Autorzy tych projektów zajmowali się głównie projektowaniem wnętrz i mebli dla personelu domu opieki w ówczesnej Finlandii. Najpopularniejsze produkty architekta noszą nazwy pochodzące od miejsca ich pochodzenia, np. krzesło Paimio, fotel 42 i Paimio Piccolo.

Wygodna nie tylko w naszym salonie


Fotel fiński w salonie nadaje pomieszczeniu modernistyczny charakter. W naszych mieszkaniach możemy go spotkać także w połączeniu z dedykowanym oddzielnym podnóżkiem. Ciężko takiemu połączeniu odmówić wygody. Modelami tego typu interesują się także przede wszystkim właściciele nieruchomości, dla których liczy się łatwość użytkowania i piękny wygląd mebli, chociaż sprawdzi się też jako świetne rozwiązanie do biura, w którym przecież siedząc, spędzamy przynajmniej kilka godzin.

Wybierając fotele finki do salonu lub innego pomieszczenia warto dodatkowo zwrócić uwagę na pokrowiec, który nadaje fotelowi niepowtarzalny styl, dzięki czemu każdy salon, biuro czy sala konferencyjna zyskają elegancki charakter dzięki temu elementowi wystroju wnętrza.