Frida Kahlo- obrazy tej artystki XX wieku niejednokrotnie zdają się krzyczeć do odbiorców o emocjach samej malarki. Frida tworzyła sztukę niekonwencjonalną, zwłaszcza na tamte czasy. W świecie panującego patriarchatu nie łatwo było kobiecie zaistnieć w zawodach, których wykonywanie uważano za przywilej mężczyzn. Dokładnie takim zajęciem było malarstwo. Kahlo jednak nie dość, że wtargnęła w ten męski świat, to na dodatek mocno w swojej sztuce obnosiła się z kobiecością. Uwagę przykuwała również stylem bycia. Nie dbała o normy społeczne. Nosiła męskie stroje i parała się męskimi zajęciami, jednocześnie wciąż emanując kobiecą delikatnością i zmysłowością. 

Frida Kahlo- obrazy.

Obrazy, które tworzyła Frida były feministyczne i tragiczne. Były to głównie autoportrety  Fridy, ukazujące ją w najróżniejszych sytuacjach ciężkich dla autorki. Była to forma swoistej terapii. Artystka przelewała uczucia i ból na płótno, co miało na chwilę przynosić ulgę. Oprócz tragizmu jej prac, były one, zwłaszcza jak na tamte czasy, niezwykle odważne i bezprecedensowe. Nie dość, że ukazywały cielesność i seksualność postaci, którą była ona sama, to jeszcze poruszały tematy tabu. To, co dla innych kobiet było wstydliwe, intymne i ciężkie, Frida przerzucała bez ogródek i upiększania na płótno. 

Frida Kahlo- ,,Szpital Henry’ego Forda”.

Przykładem szokującego w tamtych czasach dzieła jest ,,Szpital Henry’ego Forda”. Powstał on w 1932 roku. Aby zrozumieć jego genezę, trzeba wspomnieć nieco o życiu autorki. Frida bardzo chciała zostać matką. Niestety prawdopodobnie w wyniku poważnego wypadku w wieku 18 lat straciła tę możliwość. Wiadomo było, że ze względu na przebyte uszkodzenie macicy, ciąża nie może zostać przez nią donoszona. Mimo sprzeciwu lekarzy podjęła próbę trzykrotnie. Trzykrotnie również poroniła. Szpitalną scenę przelała na obraz. Przedstawia on Fridę- nagą, obolałą na szpitalnym łóżku. Wokół niej znajduje się kilka elementów- wydaje się być to schematycznym podsumowaniem przyczyn poronienia i bólu niespełnionej matki.

Frida Kahlo- ,,Dwie Fridy”.

Mniej szokującym, ale za to niezwykle przejmującym dziełem Fridy jest obraz ,,Dwie Fridy”. To podwójny autoportret, który przedstawia jej różne oblicza, złączone ze sobą aortami. Frida w meksykańskim stroju ukazuje silną, niezależną kobietę. Przede wszystkim jednak- szczęśliwą mężatkę, którą prawdziwa Frida do niedawna była. Frida w białej, europejskiej sukni, znajdująca się obok, to z kolei jej obraz po rozstaniu z ukochanym mężem. Ważnym elementem jest jej serce- przepołowione i krwawiące. 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]