Kim jest Frida Kahlo- symbol Meksyku i feminizmu? Jak do tego doszło, że zwykła obywatelka stała się ikoną feminizmu w sztuce XX wieku? Czym wyróżniła się pośród ówczesnych artystów, że udało jej się zaimponować odbiorcom, mimo, że była kobietą? W tamtych czasach sztuka była zdominowana przez mężczyzn. 

Frida Kahlo jako artystka. 

Frida Kahlo- symbol Meksyku i feminizmu nie urodziła się jako typowa artystyczna dusza. Wręcz przeciwnie- można powiedzieć, że był to raczej umysł ścisły. Uczęszczała do jednej z najlepszych szkół w okolicy i niebawem miała wybierać się na studia. Fascynowała ją medycyna, co również nie było tak oczywiste w tamtych czasach, jeśli chodzi o kobiety. Plany pokrzyżował tragiczny wypadek, który miał miejsce w 1925 roku. Skutki były na tyle poważne, że Frida zrezygnowała z nauki na wydziale medycyny i poddała się rekonwalescencji. Nie miała innego wyjścia. Pierwsze kilka miesięcy była unieruchomiona w łóżku. W wyniku braku możliwości poruszania się, musiała wymyślić zajęcie, które zabije czas i myśli. Postanowiła zacząć malować. Jak się później okazało, nie miało skończyć się na amatorskich szkicach na kolanie. Frida okazała się artystką o wielkim talencie, który właśnie odkryła. Wiedziała już, że medycyna nie jest tym, czego szukała. 

Frida Kahlo jako symbol feministek.

Dlaczego Frida Kahlo była wzorem ówczesnych feministek? Jak w tamtych czasach wyglądał feminizm? Zdecydowanie był to zupełnie inny obraz walki o kobiety niż dziś. Był to wiek XX, gdzie konwenanse, które dziś są historią nie zostały jeszcze przełamane. Frida nie trzymała się konwenansów. Cechował ją charakterystyczny strój. Nie można w żadnym wypadku nazwać jej stylu bycia męskim, ponieważ emancypowała wręcz swoją kobiecością. Mimo tego znana była z noszenia męskich strojów, co w tamtych czasach było nie spotykane. Podobnie było z męskimi jak na tamte czasy nawykami, jak choćby palenie cygar, które nie uchodziło damie w tamtych latach i było bardzo źle postrzegane. 

Frida Kahlo i feminizm w sztuce XX wieku.

Frida Kahlo tworzyła bardzo odważną i nietypową sztukę jak na tamte czasy. Jako pierwsza ukazała na obrazie poród oraz poronienie. Reszta dzieł przedstawiała seksualność kobiet, erotykę, cielesność. Nierzadko pojawiał się motyw cierpienia, tragedii i tak trudnych tematów jak chociażby aborcja. Trzeba wspomnieć, że Frida 3-krotnie próbowała zajść w ciążę, jednak prawdopodobnie w wyniku wypadku żadnej ostatecznie nie było jej dane donosić. Kobiety z obrazów wyglądały dokładnie tak jak ona. Łatwo domyślić się więc, że na płótno Frida przelewała największe tragedie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]