Większości z nas „gadające” ptaki kojarzą się z papugami, ale jednym z gatunków, który doskonale naśladuje usłyszane dźwięki i potrafi je powtarzać, jest również gwarek. Ten średniej wielkości ptak, o ciemnym ubarwieniu i efektownym, pomarańczowo-żółtym dziobie słynie jako jeden z tych, które najlepiej odwzorowują dźwięki. Ba! Jest w tym nawet lepszy niż popularne papugi.

Gwarek ptak – co warto nim wiedzieć?

Najlepiej rozpoznawalną odmianą jest gwarek czczony – około 30 centymetrowy ptak o silnych, masywnych nogach i dużym, pomarańczowo-żółtym dzióbku. W wielu kulturach na przestrzeni lat uważany był za zwierzę święte (mitologia indyjska), stąd też zachowane do dziś określenie „czczony”. Gwarek ptak występuje też w odmianach floreskiej, turkusowej i wielkiej, ale to niemal czarny czczony jest najchętniej kupowany do domowych hodowli.

W hodowli:

  • Nie wymaga wiele uwagi (w przeciwieństwie do papug) i nie jest skłonny do specjalnej czułości. Chętnie wybierają go osoby zabiegane, które lubią otaczać się ciekawymi gatunkami, ale nie mają wiele czasu na codzienne z nimi zabawy czy pieczołowite doglądanie. Gwarek lubi spędzać czas sam!
  • Naśladuje wszystko od mowy, przez krzyk, śmiech a nawet dźwięki klaksonu.
  • Jest bardzo inteligentny, dlatego warto przy nim uważać na słowa, żeby nie zaczął powtarzać tego, czego nie chcemy.
  • Uwaga: gwarki potrafią żyć nawet osiem lat, dlatego kupując go, trzeba zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności. Mało tego, nie lubi innych ptaków, więc jeśli chce się go mieć w domu, to bez innych gatunków. Towarzystwo naprawdę nie jest mu potrzebne!
  • Młode gwarki powinny być otoczone większą uwagą, dopiero z czasem można je zostawić bardziej samym sobie. Proces oswojenia ptaka trwa około roku i wtedy poświęcamy mu czas.
  • Lubi warzywa, owoce i owady – należy do tzw. miękkojadów, ale w domowej hodowli ważne jest również zapewnienie mu białka zwierzęcego. W sklepach zoologicznych może dostać pokarm dedykowany właśnie gwarkom, więc nie powinno to nastręczyć problemu.
  • Klatka: dość duża, w zależności od rozmiaru ptaka. W standardzie są klatki 60, 100 i 120 cm. Ważne: gwarki lubią siedzieć na drewnianych deseczkach, dlatego żerdka w klatce obowiązkowa! Podłoże natomiast wykładami chłonnym papierem i często wymieniamy – ptak lubi czystość, ale niestety potrafi też mocno nabrudzić.

Ciekawostka: gwarki są w stanie zapamiętać około trzydzieści do czterdziestu słów, dlatego dobrze zastanówmy się nad tym, czego chcemy go nauczyć.

Ceny: przynajmniej dwa tysiące złotych za sztukę, w zależności do miejsca zakupu.