Zagłówki do łóżka są ważnym elementem dekoracji sypialni, ale i tą częścią łóżka, która sprawia, że wygodniej nam się w nim siedzi w pozycji półleżącej np. w czasie czytania książki czy przeglądania aktualności na smartfonie. Jakimi zasadami dobrze jest się kierować podczas wyboru takiego dodatku i na co zwrócić uwagę?

Wybór zagłówków łóżkowych

Porządne, a do tego estetyczne zagłówki, zwane również wezgłowiem łóżek dobiera się na kilka różnych sposobów.

  • Po pierwsze: modele tapicerowane, na które zwracamy uwagę wtedy, gdy o taki zagłówek chcemy się często opierać, więc musi być on odpowiednio wygodny. Tu dobrze dobrać zagłówki wewnątrz wypełnione miękką pianką, a z zewnątrz pokryte dekoracyjną tkaniną: wygoda i estetyka w jednym.
  • Po drugie: jeśli jesteśmy na etapie kupowania łóżka, warto od razu rozejrzeć się za takimi jego wersjami, które zagłówek mają w komplecie. Będzie on wówczas idealnie dopasowany do faktury i koloru łóżka, więc zaoszczędzimy sobie czasu na szukanie osobnego, dobrze zgranego z meblem dodatku.
  • Po trzecie: lekkie zagłówki drewniane lub wykonane z naturalnych materiałów jak np. rattan. Na takie stawiamy wtedy, gdy ich funkcja ma być czysto dekoracyjna i stanowić ochronę ściany znajdującej się za ramą łóżka. Nie są one super wygodne do oparcia, ale skutecznie zabezpieczą ścianę przed zarysowaniami i będą się prezentowały designersko.
  • Po czwarte: modele panelowe, które montuje się jako okładzinę przyklejaną do ściany. Takie dekoracyjne zagłówki są płaskie, często lekko wypełnione pianką i można je nanieść za łóżkiem nie tylko na wysokości zagłówka, ale i formując z nich np. połowę czy większą część ściany. Szczególnie poleca się je do chłodniejszych pomieszczeń, ponieważ stanowią dla ścian dodatkową izolację i dają tym samym więcej ciepła.
  • Po piąte: wezgłowie można spróbować wykonać samodzielnie, dobierając tkaninę i wypełnienie całkowicie wg własnego pomysłu. Oczywiście ta opcja zalecana jest dla osób, które mają zmysł dekoracyjny i sporo umiejętności praktycznych, dzięki którym wykonanie będzie zrobione perfekcyjnie, bez odstających elementów, marszczenia się tkanin czy nieładnego zapaćkania materiałów w czasie ich zszywania.

Warto pamiętać, żeby zagłówek pasował nie tylko do łóżka i stylistyki jego wykonania, ale i całościowo do aranżacji sypialni. Dla przykładu zagłówki do łóżka we wnętrzach glamour będą idealne, jeśli wykona się je z charakterystycznym dla tej aranżacji pikowaniem, uwzględniając złociste wstawki, nici czy nawet drobne wpuszczane w zagłówek, dekoracyjne kryształki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]