Elżbieta Penderecka to polska działaczka kulturalna oraz inicjatorka wielu konkursów muzycznych. Zdobywczyni wielu nagród, w tym Paszportu Polityki w kategorii kreator kultury, Nagrodę Tytana Tytanów za promocję Polski w świecie. Przez 55 lat była żoną i muzą najwybitniejszego polskiego kompozytora przełomu wieków, Krzysztofa Pendereckiego.

Jak mieszka Elżbieta Penderecka?

Elżbieta Penderecka od 1974 roku mieszkała wraz z mężem w dworku w Lusławicach. Kiedy małżeństwo kupiło posiadłość, była ona w opłakanym stanie. Dwór sypał się, od wilgoci zgniły podłogi, w pobliskim lamusie zawalone były stropy. Park zarastały bezwartościowymi samosiejkami. Pendereccy zmienili to miejsce nie do poznania. Odrestaurowali zabytek i stworzyli piękny park z arboretum.

Posiadłość otacza ponad 20 hektarów ogrodu, który zaprojektował sam muzyk. Znajduje się w nim ogromna liczba roślin, w tym rzadkich okazów. Łącznie to koło 1700 gatunków, w tym przede wszystkim drzew i krzewów. Tworzenie kolekcji dendrologicznej, czyli arboretum, zajęło Krzysztofowi Pendereckiemu 40 lat. Każdego roku w parku sadzono około 30 tys. kolorowych kwiatów. Prawdopodobnie jest to największy prywatny ogród w naszej części Europy.

W 2013 roku Pendereccy utworzyli w swojej posiadłości w Lusławicach Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego dla najzdolniejszych młodych instrumentalistów i wokalistów. Naprzeciw domu powstała sala koncertowa oraz pokoje do ćwiczeń i dormitoria dla studentów. Całość przypominała amerykański kampus.

Dom Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich został urządzony w stylu dworku szlacheckiego, a jego wnętrza robią wrażenie. Pełno tu obrazów, rzeźb i zabytkowych mebli. Szczególną uwagę przyciąga niezwykły piec kaflowy przywieziony z daleka i złożony w jadalni, która była ukochanym miejscem domowników. To tu spotykali się na śniadania i rodzinne uroczystości. W salonie stoi fortepian, z którego goście mogą słuchać koncertów, siedząc wygodnie na zielonym komplecie Ludwika Filipa. Elżbieta Penderecka lubiła szczególnie spędzać czas w gabinecie męża. To tutaj na jednej ze ścian wiszą jego dyplomy, między innymi siedem nagród Grammy i 12 nominacji do niej.

Dworek w Lusławicach był inspiracją dla Jacka Malczewskiego, który tu bywał i malował.

Dom Elżbiety Pendereckiej sprzedany

Kilka lat temu Krzysztof Penderecki wystąpił z propozycją odpłatnego przekazania na rzecz państwa zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach. Po jego śmierci rozmowy zostały sfinalizowane. 24 listopada 2021 roku Skarb Państwa nabył oficjalnie posiadłość Pendereckich, którą będzie się opiekować sąsiadujące z nią Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Będzie można zwiedzać zarówno park, jak i dwór, mają się tu również odbywać koncerty i wydarzenia kulturalne. Była posiadłość Pendereckich ma być dostępna od wiosny 2022 roku

Posiadłość Pendereckich kosztowała Skarb Państwa ponad 18 mln zł. Dodatkowo za ponad 5 mln złotych nabyte zostało wyposażenie dworu oraz wartości niematerialne, takie jak prawo do wizerunku artysty i licencje na wykorzystanie znaków towarowych związanych z Krzysztofem Pendereckim.