Jolanta Fajkowska to polska dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Karierę zaczynała w Teleexpressie, była prowadzącą Pytania na śniadanie, a także serwisów kulturalnych w TVP Info. Prowadziła również audycje w radiu Vox Fm. Praca w radiu przyniosła prezenterce wiele satysfakcji, ale we wrześniu 2020 roku Fajkowska zrezygnowała z dalszej współpracy. Dziennikarka skupiła się na pisaniu książki i budowaniu przyszłości u boku Krzysztofa Karpińskiego – prawnika i badacza historii jazzu, który od ponad 10 lat jest jej mężem. Para konsekwentnie unika blasku fleszy i nie zaprasza mediów do swojego podwarszawskiego domu. Jak zatem mieszka Jolanta Fajkowska?

Dom Jolanty Fajkowskiej

Jolanta Fajkowska mieszka pod miastem na działce ze starymi drzewami. Dom został urządzony meblami inspirowanymi art déco. Większość z nich pochodzi od pana Andrzeja Rokickiego, który skupuje stare meble i je odnawia. Jako pierwszy wpadł jej w oko uroczy, przedwojenny barek na kółkach. Kolejna była artdécowska komoda, kryształowy żyrandol i skórzany fotel. Mimo miłości do starych mebli dom dziennikarki nie jest jednak zagracony.

Fajkowska od wielu lat kolekcjonuje srebrne, przedwojenne szczypce do kostek cukru, ale tylko niektórych firm, m.in. te od Hennebergów. Kupuje je na Allegro lub w małych antykwariatach. Ich miejsce jest w serwantce, między srebrnymi misami, paterami, filiżankami oraz porcelanowymi i posrebrzanymi kubkami. Dziennikarka ma także pokaźny zbiór książek z autografami ich autorów, które zebrała w ciągu wieloletniej pracy. Największym sentymentem darzy Fotobiografię wybitnej fotografki, nieżyjącej od niedawna, Zofii Nasierowskiej.

Sercem domu, miejscem rodzinnych spotkań jest kuchnia. Dziennikarka harmonijnie połączyła w niej prostotę z wyszukanymi stylistycznie elementami. Wnętrze oświetla kryształowy żyrandol. Stylowa jest również łazienka, która podzielona została na dwie części: kąpielową z wanną, prysznicem i toaletką oraz dzienną z umywalką. W tym pomieszczeniu elementy z drewna doskonale harmonizują z naturalnym kolorem kamienia.

To mój pierwszy własny dom – opowiada Jolanta Fajkowska. – Został zaprojektowany specjalnie dla mnie. Bardzo go lubię, dobrze się w nim czuję. Nie chcę myśleć, że mogłabym coś zrobić inaczej. Postawiłam na klasykę. Moda się zmienia, a klasyka nigdy nie traci na urodzie.

Kim jest Jolanta Fajkowska?

Jolanta Fajkowska urodziła się w 1963 roku w Kętrzynie. Z wykształcenia jest historykiem sztuki oraz slawistką. Ukończyła liceum im. Kopernika w Warszawie, a swoją edukację kontynuowała na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jest stypendystką BBC w Londynie, National Forum Foundation w Waszyngtonie oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Życie zawodowe

Swoją przygodę z mediami rozpoczęła w 1986 roku. Zaczynała w programie informacyjnym TVP1 – Teleexpress, tworząc go wraz z pierwszą ekipą, następnie przeniosła się do dwójki. W 2006 roku była prowadząca programu Pytania na śniadanie, a następnie relokowała do TVP Info, gdzie zajęła się serwisami kulturalnymi. Była również związana z Polski Radiem, z którego odeszła w 2020 roku.

Obecnie prowadzi talk-show Fajka pokoju w telewizji Polsat Cafe, a także cykliczną audycję Autografy w radiu VOX FM. Prowadzi także zajęcie ze studentami dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto jest członkiem Komisji Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk.

Jolanta Fajkowska pracowała także jako reporterka, relacjonując takie wydarzenia jak Festiwal w Cannes, Festiwal Polskich Filmów Fabulranych w Gdyni, Festiwal Kultury Żydowskiej czy też Festiwal Dialogu CZterech Kultur.

Na swoim koncie ma także role w kilku filmach oraz serialach. Pojawiła się gościnnie m.in. w takich produkcjach jak Łabędzi śpiew, Złotopolscy, Plebania, Jest jak jest czy Chopin. Pragnienie miłości.

Jolanta Fajkowska jest autorką książki Autografy, w której zawarła zbiór swoich rozmów z gwiazdami światowego kina oraz muzyki, oraz książki Muzyka z profilu i en face. Rozmowy o jazzie.

Życie prywatne

Jolanta Fajkowska została mamą w wieku 20 lat, samotnie wychowywała córkę – Marię Niklińską. Dziewczyna jest aktorką, a popularność zdobyła dzięki roli w Na Wspólnej. Na początku 2022 roku wypuściła także singiel Pomiędzy nami, który zapowiada już drugą płytę w jej dorobku.

Kilka lat temu było głośno o konflikcie kobiet. Maria zarzucała matce, że ta spędzała z nią bardzo mało czasu. Dziewczynką zajmowali się głównie dziadkowie, gdyż dziennikarka ciągle przebywała w pracy.

Babcia opowiadała mi, że całowałam ekran telewizora wieczorem i prosiłam, żeby mama pół dnia była w pracy, a pół w domu — powiedziała Maria w wywiadzie dla Vivy!.

Na szczęście kryzys w relacji córki i matki został zażegnany.

Od kilku lat Jolanta Fajkowska jest żoną prawnika (sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie) Krzysztofa Karpińskiego. Para unika sensacji i woli spędzać czas w domowym zaciszu niż brylować na ściankach z innymi gwiazdami. W jednym z wywiadów dziennikarka zwierzyła się, jak poznała swojego drugiego męża. Ich drogi skrzyżowały się w czasie spotkania autorskiego Jana Nowickiego, ale wielokrotnie bywali w tych samych miejscach.

Kiedy zaczęliśmy analizować, to myśmy przewijali się w tych samych miejscach przez wiele lat, ale mijając się. Bo kiedy dwie osoby lubią jazz, to prędzej czy później są na tych samych koncertach. Ale połączyła nas zupełnie inna sytuacja – wydarzenie, na które zresztą nie bardzo chciało mi się pojechać.

Córka dziennikarki zaakceptowała nowy związek matki, a sama Fajkowska przyznaje, że obecnie czuję się bardzo, bardzo szczęśliwa. Życie jest piękne!

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]