Chociaż polskie prawo budowlane nie wymaga stawiania przy budowie domów tzw. wiatrołapów, to zdecydowanie warto to rozwiązanie przemyśleć! Wiatrołap, zwany też często gankiem lub przedsionkiem, to miejsce, które skutecznie ograniczy powstawanie w domu przeciągów i wpłynie na większość czystość właściwego wnętrza. Jak?
Rola wiatrołapu i jego aranżacja
Do zadań małego i zwykle dość ciasnego pomieszczenia określanego mianem wiatrołapu należy odgrodzenie pokoi mieszkaniowych od bezpośredniego wchodzenia do nich z podwórka. To ważne, bo zamiast wnosić buty, piach, błoto czy kapiący od deszczu płaszcz do domu, można to wszystko zdjąć i zostawić w wiatrołapie! Rzeczy mokre i brudne nie lądują więc na świeżo wypolerowanej posadzce, a zostają w pomieszczeniu odgradzającym. Ważne: nie wychładzamy też mieszkania zaraz po wejściu do środka, co w kwestii dzisiejszych cen energii ma naprawdę duże znaczenie.
Jak urządzić wiatrołap? Idealna aranżacja wiatrołapu w domu powinna brać pod uwagę zarówno jego praktyczne zadania, jak i efekt „wow” po wejściu. Na raz urządzony ganek będą wchodzić i domownicy i goście, więc warto zadbać, żeby nie była to część zagracona, w której ktokolwiek będzie się czuł nieprzyjemnie.
Krok po kroku: jak urządzić wiatrołap? Idealna aranżacja wiatrołapu w domu
- Powierzchnia musi zakładać zmieszczenie się w niej najważniejszych rzeczy, więc lepiej nie schodzić tu z metrażem poniżej 2-3 metrów kwadratowych.
- Zanim kupisz regały, wieszaki i półki, weź pod uwagę aktualny styl urządzenia mieszkania i spróbuj przeciągnąć go na ganek. Przykład: jeśli dom jest urządzony na klimat wiejski, to wiatrołap również aranżujemy pod tym kątem i nie tworzymy z niego przestrzeni super nowoczesnej, jak z wielkiego miasta.
- Malowanie ścian: wykorzystaj farby, które łatwo się czyści i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do pomieszczenia będzie wpadał wiatr, deszcze, a czasem nawet śnieg, więc warto o tym pamiętać!
- Półka na buty – możliwie duża, z czasem okaże się, że wygodniej przechowuje się na niej buty z całego roku, zamiast kisić je w mieszkaniu, tracąc cenne miejsce
- Siedzisko typu skrzynia lub ławka – do zakładania obuwia czy odłożenia na nie zakupów po wejściu do przedsionka
- Wieszaki: na kurtki i płaszcze.
- Przyda się również szafa, może być z lustrem na drzwiach, ale nie jest to konieczne. Samo lustro optycznie powiększy przestrzeń, więc jeśli wiatrołap jest maleńki – warto się pokusić.
- Zasada: minimum formy, maksimum funkcjonalności! Jeśli jakiś regał wygląda obłędnie, ale zajmie większą część ganku – zrezygnuj z niego. Im luźniej, tym lepiej.