Pierwsze problemy z kamieniem w czajniku zauważamy najczęściej w dwóch sytuacjach. Po pierwsze: gdy przez sitko woda przepływa nierówno i rozchlapuje się nam po blacie, a po drugie, gdy wyraźnie widać, że nie jest już tak czysta, jak w momencie jej nalania do środka, a dodatkowo samo urządzenie zagotowuje ją wolniej niż dotąd. To znak, że pora już odkamienić czajnik! Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Skuteczne sposoby na to jak usunąć kamień z czajnika

Do szybkiego pozbycia się kamienia ze ścianek, sitka i wnętrza czajnika możemy wykorzystać kilka sprawdzonych metod.

  • Gotowe „odkamieniacze”, które bez problemu kupimy w większości sklepów z AGD i RTV, ale też w drogeriach kosmetycznych. Mają one postać proszku zamkniętego w jednorazowej saszetce, którą wsypujemy do czajnika, zalewamy wodą i zagotowujemy (chyba, że instrukcja użycia jest na opakowaniu podana inaczej!). Po zagotowaniu kamienia już nie będzie, a sam czajnik nastawiamy z wodą jeszcze 2 razy i doprowadzamy do wrzenia tak, by pozbyć się resztek kamienia i samego preparatu.
  • Sok z cytryny lub alternatywnie kwasek cytrynowy – zasada podobna jak w przypadku gotowca, ale jeśli użyjemy zwykłej cytryny, to jej mieszankę z wodą należy w czajniku pozostawić przynajmniej na godzinę.
  • Soda oczyszczona – niezawodna do czyszczenia bardzo wielu produktów, a przy okazji często mamy ją w domu! Proszę wsypujemy do czajnika, np. kilka łyżeczek i zostawiamy w środku na około piętnaście minut. Po tym czasie czajnik należy kilkukrotnie wypłukać i dobrze umyć.
  • Obierki do ziemniaków – jedna z najmniej znanych, a bardzo skutecznych opcji czyszczących kamień drogą naturalną. Obierki wrzucamy na dno czajnika, zalewamy, gotujemy. Metoda działa po kilkukrotnym przegotowaniu wody, najlepiej za każdym razem z wykorzystaniem nowych, ziemniaczanych obierek.
  • Ocet, a najlepiej roztwór wody i octu w proporcjach 1:1. W tym przypadki również mieszankę zostawiamy do odstania na ponad godzinę, a później wypłukujemy dokładnie tak, żeby pozbyć się wszystkich pływających resztek kamienia. Wadą octu jest nieprzyjemny zapach, jaki może pozostać w urządzeniu jeśli niedokładnie je wypłuczemy dlatego warto o tym pamiętać!

Ciekawostka, jak usunąć kamień z czajnika jeśli żadnej z w/w rzeczy nie mamy? Specjaliści podsuwają rozwiązanie, jakim są tabletki do czyszczenia protez: dziś bardzo popularne i korzysta z nich wiele osób starszych, więc możliwe, że je w domu znajdziemy. Zasada identyczna jak w przypadku gotowego odkamieniacza, przy czym tu wykorzystujemy przynajmniej dwie a najlepiej trzy tabletki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]