Sprawne usunięcie naklejki z szyby tak, by na szkle nie zostały po niej żadne ślady może być proste, o ile zastosujemy do tego odpowiednią metodę. Po jakie rozwiązania warto sięgnąć? Czym i jak usunąć naklejkę z szyby, żeby całość wyglądała estetycznie i żeby zbytnio się przy tym nie napracować? Podpowiadamy!
Naklejki na szybie – czym się różnią?
Na samym początku warto wiedzieć, że naklejka naklejce nierówna i nie każdy sposób będzie dobry do usunięcia każdej z nich. Popularne naklejki na szybie mogą się od siebie lekko różnić sposobem ich wykonania, a tym samym wymagać zastosowania nieco innej metody do ich odklejenia.
- Najłatwiej usuwa się naklejki papierowe – takie, jakie najczęściej kupujemy dzieciom
- Naklejki z winylu i folii – tych na szczęście jest większość, będą najłatwiejsze do usunięcia w całości i bez śladów
- Najtrudniej będzie usunąć naklejki przylepione do szyby od bardzo dawna i nie dające się łatwo podważyć
Jak usunąć naklejkę z szyby, by nie uszkodzić jej powierzchni?
Kluczem do dobrego odklejenia naklejki jest zrobienie tego tak, by na szybie nie pozostały żadne ślady. Chodzi tu zarówno o resztki nalepki, jak i o mocno przyschnięty do szkła klej. Pozostawienie takiego kleju będzie sprawiać wrażenie brudu i lepiącej się mazi, dlatego koniecznie trzeba się go pozbyć. Bez drapania nożem czy skrobania ostrymi przedmiotami mogącymi uszkodzić powierzchnię!
Sprawdzona metoda na to jak usunąć naklejkę z szyby, by nie uszkodzić jej powierzchni?
Nagrzewanie powierzchni naklejki za pomocą zwykłej suszarki do włosów lub popularnej parownicy do ubrań. Pod wpływem ciepłego powietrza, klej, którym naklejka przyssana jest do szyby, zacznie rozluźniać swoją konsystencję i zmięknie, co sprawi że papier da się odkleić w całości, bez niszczenia go czy mozolnego drapania. Ma to duże znaczenie i w przypadku szyby okiennej (łazienka, pokój dziecięcy), lustra (ulubione miejsce przyczepiania naklejek przez dzieci), jak i szyby samochodowej.
Ciekawostka: jeśli do nagrzewania wykorzystamy parownicę do ubrań, to poza zmiękczenie kleju nawilży ona dodatkowo powierzchnię naklejki (para!), dzięki czemu łatwiej będzie ją usunąć.
Ważne: żeby nie uszkodzić powierzchni szyby nie powinno się jej ogrzewać urządzeniami typu opalarka, zapalniczka itd! Chodzi tu jedynie o ocieplenie papieru, a nie wytworzenie zbyt wysokiej temperatury czy bezpośredniego ognia.
Ogrzewanie szyby parownicą i suszarką
Jak wykonać ogrzewanie szyby parownicą i suszarką? Kroku po kroku:
- Suszarka do włosów: zadziała słabiej niż parownica, ponieważ nie wytwarza pary wodnej. Suszarkę ustawiamy kilka centymetrów od naklejki. Przez 2-3 minuty kierujemy w to miejsce ciepły strumień powierza. Następnie sprawdzamy paznokciem czy brzegi naklejki już odchodzą. Jeśli tak – powoli ją odlepiamy, bez drapania! Czynność można powtórzyć.
- Parownica do ubrań – zadziała szybciej, ale dobrze jest ją trzymać w nieco większym oddaleniu niż suszarkę. Suszymy i nawilżamy parą około 2-3 minut, a potem odklejamy brzegi.
Uwaga: nagrzewanie sprawdzi się, jeśli robimy je w ciepły dzień. Przy mrozach lepiej wybrać inną metodę „luzowania” kleju pod naklejką.
Jak usunąć naklejkę z szyby – rozmaczanie
Zamiast ogrzewania naklejki można zastosować jej rozmaczanie. Do tego bierzemy wodę z dodatkiem płynu do naczyń, namaczamy i czekamy min. 2 godziny. Sprawdzić powinien się też sok z cytryny. Niestety namaczanie nie działa na bardzo stare i mocno trzymające się naklejki.
Jak odkleić naklejkę z szyby po rozgrzaniu?
Krok pierwszy w kierunku tego, Jak odkleić naklejkę z szyby po rozgrzaniu to podważenie jej paznokciem. W 90% przypadków nie będzie potrzebne nic więcej. Mocno przyssane naklejki można spróbować zeskrobać, ale tylko właściwym urządzeniem. Żadnych noży! Sprawdzi się skrobaczka do szyb, szpatułka plastikowa, a nawet zużyta, stara karta płatnicza.
Jak zmyć naklejkę z szyby – chemiczne propozycje
Chemia nie jest ogólnie zalecana do zmywania naklejek z szyby, ale jeśli nic innego nie działa, można spróbować. Środki: acetonowy zmywacz do paznokci, nafta, rozpuszczalnik, benzyna. Płynem takim nasączamy naklejkę i odczekujemy około 2 godzin przed próbą delikatnego usunięcia nalepki. Należy też pamiętać, żeby nie używać chemicznych ułatwiaczy w pobliżu ram okien i uszczelek – bo mogą zostać uszkodzone.