Posiadanie przydomowego basenu to nie tylko doskonała atrakcja dla dzieci, ale i dorosłych. Odpowiedni basen zapewni zarówno ochłodę w gorące, letnie dni, optymalną porcję ruchu, ale i zabawę, która pozwoli się odprężyć, zrelaksować i cieszyć piękną pogodą bez konieczności wyjazdu nad morze.

Pomysły na basen ogrodowy – modele, rodzaje, inspiracje

Producenci przydomowych basenów mają dziś dla klientów wiele różnych propozycji. Można przebierać wręcz w basenach dmuchanych, pneumatycznych, ale i stawianych w ogrodzie na stałe. Czym się wyróżniają i co zapewniają poszczególne typy? Sprawdzamy!

Dmuchany basen ogrodowy – wersja podstawowa, dostępna w wymiarach mini (dla 1-2 dzieci) oraz maxi, gdzie jednocześnie kąpać się może kilka osób. Zwykle są to baseny prosto wykonane, kolorowe, stosunkowo płytkie i nie zawierające żadnych specjalnych urządzeń typu filtry czy dozowniki chlorowania. Cała przyjemność z posiadania takiego basenu wynika wprost z prostoty jego obsługi i szybkości napełniania. W jeden dzień można je nadmuchać, napełnić wodą, a wieczorem wylać wszystko na trawnik, dzięki czemu skorzysta również trawa. Bez chemii, bez dodatków i co ważne: tanio! Baseny tego typu dostaniemy w sklepach już od kilkudziesięciu złotych.

Baseny rozporowe, pneumatyczne – wyróżniają się większym rozmiarem, dmuchaniem przy wykorzystaniu specjalnej pompy na prąd, większą głębokością i przede wszystkim możliwością rozstawienia ich na cały sezon. Tańsze nie posiadają systemów filtrujących, więc umieszczoną w nich wodę należy wymieniać po około tygodniu intensywnego użytkowania. Droższe mogą być wyposażone w układy filtrujące. Rozmiary sięgają nawet ośmiu do dziesięciu jednocześnie kąpiących się osób dorosłych.

Baseny trwałe – wbudowane w ziemi. Najdroższe, ale można z nich korzystać przez cały rok. Tu wyróżniamy baseny z ramą betonową, wykonaną z tworzyw sztucznych oraz specjalnych materiałów opartych na nowych technologiach. Zawierają wszystko to, co niezbędne do regularnego korzystania: pompy filtrujące, powierzchnie samooczyszczające się, drabinki i schody wejściowe, oświetlenie nocne, pokrywy do ochrony przed wpadającymi tam nocą owadami czy liśćmi, dozowniki chloru, podgrzewacze wody. 

W zależności od posiadanej na działce przestrzeni oraz zasobności portfela, można się więc pokusić zarówno o duże baseny stojące w ogrodzie przez cały rok, jak i o te mniejsze, wystawiane typowo w okresie letnim. Jedne i drugie przy odpowiednim zabezpieczeniu, regularnej wymianie wody i jej filtrowaniu, zapewnią nam doskonałą zabawę!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]