W czasach, w których spożywamy coraz więcej pieczywa, zauważamy też mocniej, jak różna jest jego jakość. Mało tego, zdajemy sobie sprawę z ilości różnorodnych „polepszaczy”, aromatów i konserwantów, jakie są do niego dodawane, a smak babcinego chleba wyrabianego ręcznie przed dziesiątkami lat już niemal zapomnieliśmy. Dobrym sposobem na zmianę jest modne urządzenie do pieczenia chleba. Wypiekacz tego typu pozwala nam całkowicie panować nad tym, z czego chleb jest robiony i jak, a do tego okazuje się bardzo ekonomiczny!
Urządzenie do pieczenia chleba – różne rodzaje i możliwości
Najbardziej podstawowe i jednocześnie najtańsze wypiekacze umożliwiają przygotowanie w nich przynajmniej trzech rodzajów pieczywa: pszennego, mieszanego i żytniego. Sprytny użytkownik bez problemy znajdzie też w sieci przepisy na chleba z takiej maszyny, dzięki czemu jeszcze bardziej zwielokrotni różnorodność codziennie szykowanych kanapek. Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają tworzyć nie tylko chleby, ale i bułki bagietki, a nawet rogale. Oczywiście, są one odpowiednio droższe, więc na start, żeby przekonać się do tego, jaką różnicą robi domowe wypiekanie chlebów, warto spróbować tych z niższej cenowo półki.
Rodzaje maszyn do chleba:
- Jednokomorowe, czyli pozwalające na przygotowanie za jednym zamachem jednego chleba. Idealne dla singli, par i rodzin trzyosobowych.
- Dwukomorowe, z dwoma osobnymi pojemnikami. Wiele osób wybiera je wówczas gdy po pierwsze rodzina jest większa, a po drugie lubi różne pieczywo. Posiadanie takiego modelu umożliwia zrobienia np. bochenka pszennego i bochenka żytniego – bez mieszania ich ze sobą.
- Z obudową plastikową (tańsze) lub metalową (droższe, ale za to bardziej odporne na uszkodzenia)
- O różnej mocy: od 450 W przez 750 W po nawet 1200 W.
- Pionowe i poziome. Te pierwsze zajmują na blacie mniej miejsca i zwykle są jednokomorowe, drugie mogą mieć dwa mieszadła, więcej opcji, ale też zajmą więcej przestrzeni. Plusem dodatkowym urządzeń poziomych jest prostsze uzupełnianie pojemnika np. o dodatkowe ziarna czy zioła, jakie do pieczonego chleba dodaje się już w trakcie trwania procesu jego wypiekania.
- Posiadające różne programy wypieku: od podstawowych, przez moduły do tradycyjnego chleba na zakwasie, wyrób pieczywa bezglutenowego, razowego i tostowego. Tu ciekawostka: chleb tostowy z marketu nijak nie ma się do jakości i smaku tego zrobionego w opiekaczu! Różnica na plus dla maszyny jest ogromna.
Podczas wyboru urządzenia zwracajmy też uwagę na dodatkowe funkcje jak np. możliwość robienia w nim dżemu, ciasta czy opcję opóźnionego startu.