Zaplanowanie odpowiedniego wejścia na strych może być nie lada wyzwaniem. W dużych, przestronnych domach można oczywiście wykonać klasyczne schody i standardowe, wygodne wejście na górę, ale w domach o mniejszej powierzchni, w której każdy centymetr jest na wagę złota, zwykle nie jest to możliwe. Rozwiązaniem mogą być praktyczne włazy na strych. Jakie wybrać?

Solidne włazy na strych – praktyczne zalety i możliwości

O włazach na strych warto pomyśleć w dwóch specyficznych sytuacjach. Po pierwsze, gdy wspomniana wcześniej powierzchnia domu nie pozwala na wygospodarowanie miejsca na schody, a po drugie, gdy poddasze nie jest używane na co dzień, więc ma potrzeby budowania do niego ekstra schodów. W tych sytuacjach właz ze składaną drabinką, która po zamknięciu chowa się na powierzchni strychu, będzie idealny!

Różne rodzaje strychowych włazów:

  • Z drewnianą drabinką – najtańsze, minimalistyczne, możliwe do kupienia już od około trzystu złotych. Ich zaletą jest cena i prostota, a wadą fakt, że samo wchodzenie na górę po wąskich, drewnianych szczebelkach jest mało wygodne. Jednocześnie wada ta nie będzie stanowiła żadnego problemu, gdy na strych wchodzimy dwa razy do roku.
  • Z drewnianymi schodkami – tu właz jest większy, a zamiast prostej drabinki mamy schodki. Wchodzi się wygodniej, można stabilniej na nich stanąć, a całość po spuszczeniu w dół zajmuje jedynie nieco więcej miejsca niż opcja pierwsza. W sklepach kupimy je w cenach od około sześciuset złotych.
  • Ze stalową drabinką – to rozwiązanie zajmujące najmniej powierzchni, bardzo lekkie, a dzięki stali super wytrzymałe. Wady: po cieniutkich pręcikach stalowych nie wchodzi się ku górze za wygodnie, a przez podeszwy butów będziemy czuć lekko „wbijającą się” stal. Osobom młodym z pewnością nie będzie to przeszkadzać, ale dla starszych może stanowić to niekomfortowe wyzwanie. Cenowo: stal jest droższa niż drewno, więc musimy się liczyć z kosztem od przynajmniej ośmiuset pięćdziesięciu złotych w górę.

Montaż włazu można wykonać samodzielnie, ale biorąc pod uwagę konieczność jego właściwego zamocowania do podłogi na strychu, lepiej jest to zadanie powierzyć specjaliście. Tu kluczem jest odpowiednie wypoziomowanie i stabilność, dzięki której późniejsze wchodzenie na strych nie będzie obarczone ryzykiem zsunięcia się w dół całego włazu wraz z drabinką. Uwaga: włazu nie można po prostu położyć „w dziurze” przygotowanej na to miejsce. Takie podejście może grozić upadkiem, zawaleniem się konstrukcji i poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.