O tym, jak ciężko jest usunąć plamy powstałe wskutek poślizgnięcia się na trawie lub jakiegokolwiek innego z nią kontaktu, wiemy nie od dziś. Z problemem tym najczęściej borykają się rodzice, którzy niemal na co dzień walczą z zielonymi śladami, starając się by ubrania ich dzieci znów były czyste i żeby nie było trzeba wyrzucać ich do kosza. Jak wyczyścić plamy z trawy? Podpowiadamy!
Dlaczego plamy z trawy są tak trudne do usunięcia?
Na pytanie o to, dlaczego plamy z trawy są tak trudne do usunięcia odpowiada nam sama biologia. Trawa zawdzięcza swój intensywnie zielony kolor chlorofilowi – to specjalny barwnik, który nie tylko utrzymuje je odcień przez większość roku, ale i bierze czynny udział w procesie fotosyntezy, bez której na naszej planecie nie byłoby życia. Wszystkie rośliny posiadają chlorofil, ale w różnym stężeniu, za to sama trawa ma go niezwykle dużo! To właśnie chlorofil sprawia, że po bliskim kontakcie ubrań z trawą, pozostają na nich mocne, charakterystyczne ślady. Mało tego, chlorofil jest substancją, która wcale nie chce „dać się” tak łatwo usunąć, dlatego w momencie ubrudzenia odzieży trawą, należy działać jak najszybciej.
Im dłużej plamy z trawy będą wchłaniać się w nitki materiału, tym głębiej wniknie w niego chlorofil i tym samym o wiele trudniej będzie go usunąć.
Jak usunąć plamy z trawy na dżinsach?
Jeansy są specyficzną tkaniną, z której da się wywabić plamy z trawy, ale może nie być to takie proste. Jak usunąć plamy z trawy na dżinsach i przy tym nie zetrzeć ich, nie poprzecierać i nie zniszczyć?
- Alkohol 70% – nie odbarwi jeansów, a zadziała na plamę jak rozpuszczalnik. Nanieść na plamę, odczekać, spłukać całość lodowatą wodą.
- Rozcieńczony amoniak – postępowanie identyczne jak w przypadku alkoholu 70%
- Vanish – namaczamy plamę, lekko pocieramy, czekając aż zejdzie.
Niektórzy stosują też inne sposoby do odplamiania jeansów z trawy jak np. kwasek cytrynowy, ale TOP 3 metod to właśnie te wymienione wyżej.
Jak usunąć plamy z trawy z białych ubrań?
To, jak usunąć plamy z trawy z białych ubrań zależy od tego, z czego są one wykonane. Im delikatniejszy materiał, tym bardziej trzeba uważać przy doborze środków domowych i chemicznych. Standardowo najlepiej sprawdzają się:
- Woda utleniona – zwłaszcza na koszulkach z lnu i bawełny. Woda utleniona może lekko odbarwiać kolorowe tkaniny, dlatego zaleca się jej używanie szczególnie na ubraniach białych. Wówczas nie ma mowy o odbarwieniach.
- Kwasek cytrynowy w proszku i płynie
- Zsiadłe mleko z wodą utlenioną
- Vanish – do odplamiania białych ubrań
- Alkohol – ale nie w przypadku bardzo delikatnych tkanin!
Czy Vanish usuwa plamy z trawy?
Wiele osób pyta czy Vanish usuwa plamy z trawy? To jeden z najpopularniejszych środków odplamiających i w tym przypadku również odpowiedź jest twierdząca. Vanish pomoże pozbyć się zielonych śladów, o ile przed wrzuceniem odzieży do pralki, namoczymy plamę w vanishu i lekko ją potrzemy. Cząsteczki środka wnikną dzięki temu głębiej w plamę, a po wypraniu całości – powinny bez problemu zejść do czysta. Optymalnie do usuwania plam z trawy producent zaleca korzystanie z preparatów Vanish w formie żelowej i pozostawienie ich na ubraniu max 10 minut przed pocieraniem i przed dalszym praniem odzieży,
Czym sprać plamy z trawy – domowe sposoby
Ponieważ z zielonymi zabrudzeniami człowiek walczy od lat, to i znanych jest dzisiaj wiele sposobów na ich usunięcie. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej, inne gorzej, ale co do zasady, im szybciej te patenty wykorzystamy, tym większa szansa na przywrócenie ubrań do poprzedniego wyglądu. Czym sprać plamy z trawy – domowe sposoby:
- Woda utleniona – dobrze sprawdza się do usuwania plam, które powstały na bardzo jasnych i białych tkaninach, szczególnie tych wykonanych z lnu i bawełny. Nasączamy ściereczkę wodą i bardzo dokładnie pocieramy miejsce zaplamienia. Można również polać plamę wodą utlenioną i zostawić na pół godziny do namoczenia.
- Zsiadłe mleko z wodą utlenioną – taka mieszanka wzmocni działanie wody utlenionej. Należy nią dokładnie obłożyć plamę, namaczając ubranie. Całość na koniec wyprać.
- Kwasek cytrynowy – zwilżamy nim plamę z trawy i pocieramy zabrudzone miejsce tak długo, aż plama puści. W tym przypadku może być konieczne kilkukrotne powtórzenie całego procesu.
- Mleko z szarym mydłem – metoda znana już naszym babciom. Mieszamy mleko z klasycznym, szarym mydłem, nalewamy na plamę, odczekujemy i zapieramy. Osobno do usunąć plamy z trawy można też zastosować i szare mydło oddzielnie i mleko oddzielnie. Efekt będzie nieco słabszy, ale pomoże!
- Płyn do naczyń – zapieramy w nim plamy z trawy na odzieży, co można zastosować nawet na delikatnych tkaninach, a potem całość znów pierzemy normalnie.
- Alkohol – mocny, optymalnie 70%. Na plamę z trawy zadziała jak rozpuszczalnik, nie odbarwiając przy tym materiału. W przypadku nie posiadania mocnego alkoholu, można też rozcieńczyć z wodą spirytus, ponieważ sam w sobie będzie on zbyt mocny. Moczymy ubranie w alkoholu przez pół godziny, a potem pierzemy w zimnej wodzie. Im zimniejsza tym lepiej! Absolutnie nie dajemy wody ciepłej ani letniej.
- Lakier do włosów – tylko ten, który zrobiony jest na bazie alkoholu! Uwaga: metoda sprawdzi się tylko do delikatnych zielonych plam z trawy, ale nie zadziała do końca na bardzo mocne zabrudzenia. Spryskujemy plamę lakierem, czekamy aż wyschnie i nieco stwardnieje. Dopiero wtedy usuwamy zielone plamy, najlepiej zdrapując je suchą szczoteczką do zębów.
Plama z trawy na ubraniu – czego nie robić?
Czego nie robić, kiedy mamy do usunięcia plamy z trawy? Przede wszystkim nie wolno zapierać ich ciepłą wodą. Podobnie jak w przypadku plam z krwi – namaczanie i zapieranie zawsze wykonujemy na zimno! Wyższa temperatura utrwali plamę i pozwoli jej lepiej wsiąknąć w nitki materiału, dlatego temperatury nie wolno podkręcać. Ma szczypać zimnem w dłonie! Dodatkowo, nie wolno od razu wrzucać ubrania do pralki, bez wcześniejszego zaprania plamy. Pralka dość szybko nagrzewa wodę, a to prowadzi do utrwalenia głębszych warstw plamy, usuwając co najwyżej wierzchnie. Całość i tak będzie wyglądała na brudną.