Dekoracyjne i jednocześnie fachowo wykonane łączenie paneli z płytkami może być dla niewprawnego majsterkowicza sporym wyzwaniem. Oczywiście najlepiej scedować tę czynność na profesjonalistów, ale jeśli chcemy zająć się tym osobiście: wystarczy wiedzieć jak! Podpowiadamy.

Sprawdzone metody na łączenie paneli z płytkami

  • Sztywne lub elastyczne profile wykończeniowe – to metoda znana i wykorzystywana od lat. Średnia cena takiego profilu to ok 26 zł, chociaż w zależności od jego wykonania i barwy, może być również nieco wyższa. Profil wciska się między płytki i panele tak, by idealnie do nich pasował. Uwaga: wykonanie osobiste przy niewielkich umiejętnościach technicznych warto zrobić w oparciu o profile elastyczne, które będą się naddawać do nierównej powierzchni i nie nastręczą zbyt wielu wyzwań.
  • Listwy dekoracyjne – plastikowe, drewniane, miedziane czy korkowe. Będą wyglądały o wiele lepiej niż profil, ale tu łączenie musi być wykonane z największą uwagą. Teoretycznie zadanie jest proste, ale przed pierwszą próbą – obejrzyjmy filmiki instruktażowe np. na youtubie. Wiele ułatwią!
  • Korek – w ostatnich latach hit w sklepach budowlanych. Nie tylko prezentuje się naturalnie, ale i takim materiałem jest! Ekologiczny, łatwy do włożenia między panele i płytki, łatwy do wyjęcia i wymiany na nowy. Ciekawostką są tu zarówno paski korkowe o konkretnej grubości (tu przestrzeń miedzy łączonymi powierzchniami musi być dobrze wymierzona), jak i natryskowy korek w płynie (preferowany przez osoby, które obawiają się pozostania w wolnej przestrzeni szpar czy mini otworów). Minus pasków korkowych: szybciej będą się kruszyć, więc trzeba się liczyć z tym, że raz na kilka sezonów będzie warto je wymienić. Plus masy natryskowej z korka: nie będzie się kruszyć i przez długie lata zachować doskonałą jakość i formę.

A jak połączyć panele z płytkami bez listew i profili?

Specjaliści wskazują tu na stosunkowo prosty patent! Wystarczy wyposażyć się w pistolet ładowany silikonem i wycisnąć ten uniwersalny materiał do szczelin między panelami i płytkami. Oczywiście warto zrobić do bardzo dokładnie i precyzyjnie, tak, że powstała przejście wyróżniało się wysoką estetyką, a nie było dziwną, odstającą plamą, której wybrzuszenia i brak wyrównania od razu będą wskazywać na „zapchanie dziury silikonem”. Dobrą metodą jest również wykorzystanie zamiast silikonu tzw. masy akrylowej (fachowo: akrylowego wypełniacza szczelin). Jej konsystencja jest bardzo plastyczna, a po połączeniu tworzy z całością zwartą i sztywną formę, która prezentuje się doskonale!