Oryginalne i „bliskie naturze” meble ogrodowe z palet cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Ich główną zaletą jest prostota wykonania przy jednoczesnej dużej wygodzie siedzenia na takiej konstrukcji. Do samodzielnego ich zrobienia potrzebne są jedynie palety, młotek, gwoździe i kilka drobiazgów plus oczywiście odpowiedni pomysł!

Jak wybrać i jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Są dwa sposoby na wstawienie na swój przydomowy taras mebli z palet. Pierwszy: kupić gotowca w sklepie lub u stolarza, który takie meble wytwarza i drugi, wykonać je samodzielnie. Co ciekawe, wielu posiadaczy takich mebli ogrodowych podkreśla, że to właśnie możliwość ich osobistego wykonania cieszyła najbardziej, dlatego jeśli mamy do dyspozycji odpowiednie produkty – warto się o taką „misję” pokusić!

Sam wybór w sklepie jest, można powiedzieć, banalny – wybieramy to, co nam się podoba, płacimy i jest, ale prawdziwą sztuką jest po pierwsze zrobienie ich samodzielnie, a po drugie świadomość tego, że oto stworzyliśmy meble! Wrażenia – bezcenne.

Co przygotować do zrobienia takich mebli?

  • Kilka palet – można je kupić w przydrożnych punktach sprzedaży/skupu lub zamawiając ze sklepów jakąś większa partię towaru, poprosić o jej dostarczenie na palecie. Większość dostawców nie wymaga jej zwrotu!
  • Gwoździe i śruby
  • Młotek i wkrętarkę
  • Kątowniki oraz płaskowniki – do porządnego połączenia palet na etapie siedzisko-oparcie
  • Papier ścierny – żeby przetrzeć palety przed siadaniem na nich, tak pozbędziemy się drzazg
  • Impregnat lub farbę do drewna – w wybranym kolorze
  • Narzędzia do malowania np. wałki i pędzle
  • Poduchy wieńczące dzieło, siedziska – bez problemu kupimy je w sklepach i sieciówkach meblowych czy ogrodowych

Wykonanie będzie wymagało przyjrzenia się projektom mebli w internecie. Mogą to być kanapy, fotele, stoły a nawet oryginalne krzesła. Dobrze jest znaleźć pomocowy wzornik pod konkretny typ mebli tak, by móc wykonać je bez problemu, obserwując jednocześnie jak zrobiły to osoby z wybranego bloga, materiału video czy artykułu. Na szczęście tworzenie mebli z palet jest na tyle proste, że nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani niezwykłych umiejętności! Wystarczy odrobina chęci, pomysł i czas, żeby wykonać je nawet w ciągu jednego dnia. Ważne: przed złączeniem palet w odpowiednią formą, przeszlifuj wszystkie drzazgi lub dokładniej zetrzyj jej papierem ściernym. To często pomijany, a niezwykle istotny punkt w odniesieniu do przyszłego komfortu siedzenia.

Ostatni etap: malowanie. Zabezpieczy drewno palet przez wilgocią i szkodnikami, a dopiero po wyschnięciu impregnatu/farby nakładamy na całość odpowiednie poduchy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]