Bez względu na to, czy przed domem posiadamy ogródek bardzo duży i pozwalający puścić wodze fantazji, czy też miejsce zupełnie niepozorne i małe, zawsze możne je urządzić tak, by przyciągało oko i cieszyło wykonaniem. Jakie inspiracje warto wykorzystać? Podpowiadamy!

Pomysły na ogródek przed domem

Stylowy ogródek przed domem dla większości z nas znaczy co innego. Dla jednych będzie to miejsce pełne zieleni, dla innych trawnik, którego pielęgnacja nie jest czasochłonna, kostka brukowa, ozdobne kamienie, nowoczesne konstrukcje, albo feeria kwiatów i ozdobnych krzewów obok których nie da się przejść obojętnie. Ta różnorodność sprawia, że przydomowe ogródki zachwycają zwykle nie tylko nas samych, ale i osoby, mające okazję podziwiać je przez płot.

8 ciekawych pomysłów:

  • Ogródek minimalistyczny, dla zabieganych: równo przycięty trawnik, ścieżki brukowe i z rzadka wsadzone krzewy, najlepiej z tych wysoce niezajmujących czasu, które wymagają najwyżej corocznego przycinania.
  • Czar drzew ozdobnych, cechujących się kwitnieniem w różnym czasie. W ogródku można wsadzić np. takie drzewa, które będą mieć kwiaty, kolorowe szyszki czy egzotyczny kwiatostan w różnych porach roku: wiosną, latem, a nawet późną jesienią. Ten prosty sposób pozwoli cieszyć oko kolorami kwiatów praktycznie cały rok!
  • Szpalery kwiatowe – dla osób, które lubią pracę w ogrodzie i daje im to przyjemność. Rabatki, rządki, ciągi naprzemienne kwiatów i krzewów. To robi wrażenie!
  • W małych ogródkach przed domem można postawić np. na dekoracyjny głaz otoczony odrobiną zieleni, miejsce na relaks: ławeczkę, stół, dwa fotele bujane, czy otaczającą dom ścieżkę z różnymi typami bukszpanów, ozdobnych iglaków i fantazyjnie przycinanych, niskich drzewek
  • Ścieżka od bramy do domu – otoczona w całości kompozycjami kolorowych kwiatów. Teoretycznie klasyczna, ale w praktyce w takim miejscu można wyczarować cuda!
  • Jedna gama kolorystyczna, nawiązująca w jakiś sposób do barwy elewacji domu – tu dobieramy takie dodatki, meble ogrodowe i krzewy, które z budynkiem stworzą spójną całość i podkreślą jego charakter. To opcja nowoczesna i w Polsce lubiana coraz bardziej. Sprawia, że z zewnątrz dom nie jest „oderwany” od planowanej wokół niego zieleni
  • Ogródek na styl wiejski – pełen kontrastów, barw, różnorodności. W tym przypadku spójność z elewacją odkładamy całkowicie na bok. Ma być energetycznie, bogato, bez planu i żywiołowo!
  • Formalny/reprezentacyjny lub wypoczynkowy. W pierwszej opcji płot dobieramy tak, by tę formalność i „wizytówkę” witającą gości było widać. W drugiej, zasłaniamy płot szczelnie, by oko przechodzącego nie widziało nas siedzących przed domem np. na leżaku.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]