Idealnie równa, gładka tkanina, pościel, firanka czy nawet codzienne ubrania? To bardzo często efekt odpowiedniego krochmalenia. Czym w ogóle jest krochmal i jak można go zrobić? W dobie pralni chemicznych, którym zleca się pranie i krochmalenie różnych tkanin, mało kto wie, że ten płynny środek można swobodnie przygotować we własnym domu!
Co to jest krochmal?
Krochmal to szczególny rodzaj płynu do wygładzania i usztywniania tkanin, który doskonale był znany starszemu pokoleniu. Mało tego, nasze babcie i prababcie, które nie miały jeszcze okazji korzystać z chemicznych pralni, przygotowywały go w domach same, a dzięki temu ich pościele i firanki zawsze był idealnie równe, sztywne i gładkie.
Sam krochmal powstaje poprzez mieszanie z wodą skrobi roślinnej – zwykle ziemniaczanej. Robi się go podobnie jak kisiel, zagotowując wodną zawiesinę w/w skrobi. Dziś oczywiście krochmal powstaje w bardzo nowoczesny sposób i dodaje się do niego różne dodatki, dzięki którym zachowuje swoje usztywniające właściwości, sprawiając jednocześnie, że tkanina jest milsza w dotyku niż ta, krochmalona podstawowymi sposobami – lata temu przez nasze babcie.
Jak zrobić krochmal ze skrobi ziemniaczanej? Przepis
Przepis na krochmal ze skrobi ziemniaczanej jest bardzo prosty i bez problemu można go wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Krok po kroku:
- Odmierzamy 1 litr zimnej wody i od razu odlewamy z niego 1 szklankę. Całą wodę poza odlaną szklanką – zagotowujemy.
- Do szklanki z odlaną wodą wsypujemy mąkę ziemniaczaną (1 łyżeczka!) i dokładnie mieszamy
- Gdy woda w naczyniu się zagotuje – wlewamy mieszankę z mąką ziemniaczaną i energicznie mieszamy, tak, żeby nie wytworzyły się grudki
- Po zgęstnieniu mieszanki, krochmal jest gotowy.
Jak go wykorzystać? Można wlać całość do pralki – np. do pranej pościeli. Nie zapomnijmy jednak nastawić wtedy dodatkowego płukania.
Jak przygotować domowy krochmal z ryżu?
Poza podstawową metodą na krochmal z mąki ziemniaczanej, świetnie sprawdzi się też krochmal z ryżu! Przepis:
- Gotujemy 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody
- Po ugotowaniu, odcedzamy ryż – krochmalem jest sam płyn, a nie ugotowany ryż!
Płyn krochmalowy można zastosować do usztywnienia pościeli , serwet, obrusów itd. Proporcje: 1 szklankę ryżowego krochmalu mieszamy z 2 szklankami wody i moczymy w tym produkty, które chcemy usztywnić i wygładzić. Uwaga: do ubrań proporcje rozcieńczenia krochmalu z ryżu muszą być większe. Tu stosujemy 1 szklankę płynu na 4 szklanki wody.
Jak zrobić krochmal z cukru?
Krochmal z cukru to dobry pomysł na usztywnienie niektórych tkanin, ale należy pamiętać, e cukier nie zawiera skrobi roślinnej, więc to nie jest „prawdziwy krochmal”, a jedynie alternatywa. Można ją wykorzystać do lekkiego usztywnienia zrobionych na szydełku serwetek albo do tiulu. Gotujemy 4 łyżki wody z czterema łyżkami cukru tak długo, aż cukier się rozpuści. Mieszamy i pilnujemy, żeby tak mała ilość wody za szybko nam nie odparowała. Cukier ma się jedynie rozpuścić, a całość wrzeć. Tak przygotowany roztwór studzimy, żeby był ciepły ale nie gorący i namaczamy w nim rzeczy do wykrochmalenia. Całość później dokładnie płuczemy.
Co daje krochmalenie tkanin?
Do podstawowych zalet krochmalenia tkanin należy ich konserwowanie. Wykrochmalona poście, firanka czy ubrania są bardziej higieniczne, nie wchłaniają tak szybko kurzu i wilgoci, nie namnażają się w nich bakterie, a ewentualne zabrudzenia usuwa się z ich powierzchni szybciej. Dawniej krochmalem „traktowano” ni tylko hotelowe i szpitalne pościele, ale i rzeczy osobiste jak np. koszule, spodnie czy bieliznę. To dzięki temu były one również zabezpieczone przed gnieceniem się, a zarazem ich sztywność nie krępowała ruchów.
Jak zrobić krochmal do kąpieli. Przepis
Ciekawostką dla wielu z nas może być to, że krochmal świetnie sprawdza się do zastosowania w kąpieli. Nasze babcie wykorzystywały go często jako dobrą metodą na zaczerwienienia skóry u niemowląt, a dziś, po latach zapomnienia tej możliwości, znów wraca ona do mody! Doskonale sprawdza się na odparzenia pupy dziecka, pieluszkowe zapalenie skóry, otarcia, wysypki i potówki. Jest także polecana do stosowania przy kąpaniu dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry.
Przepis na krochmal do kąpieli
- Rozpuszczamy 2 stołowe łyżki mąki ziemniaczanej w 2 szklankach zimnej wody
- Zagotowujemy 5 litrów wody i powstały roztwór wlewamy do niej, gdy woda będzie wrząca
- Mieszamy energicznie!
- Gdy płyn uzyska konsystencję kisielu – krochmal do kąpieli jest gotowy
Wlewamy płyn do wanienki z ciepłą wodą, pamiętając, żeby nie kąpać dziecka w wodzie gorącej! Robimy to dopiero, gdy temperatura spadnie do bezpiecznej, takiej, w jakiej zwykle kąpiemy pociechę.
Uwaga: po kąpieli w krochmalu nie spłukujemy go ze skóry!