Chojnowski Park Krajobrazowy znajduje się między Piasecznem i Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią. Park powstał w 1993 roku celem ochrony wartościowego kompleksu Lasów Chojnowskich, doliny rzeki Jeziorki i doliny Wisłą z piękną skarpą. Jednocześnie daje on Warszawie dobry klimat, jest także zapleczem turystycznym i rekreacyjnym dla mieszkańców. Na obrzeżach Chojnowskiego Parku Krajobrazowego zachowały się zabytkowe dworki i wille oraz wojenne cmentarze, do których można dotrzeć korzystając z jednego z licznych szlaków turystycznych.

Chojnowski Park Krajobrazowy — informacje ogólne

Powierzchnia Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to 6.796 tys., a jego otuliny – 4.727 tys. hektarów. Park położony jest na terenie pięciu gmin: Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Tarczyn i Prażmów. Występują tu drzewostany liściaste i mieszane. Wśród drzew liściastych dominują: dąb szypułkowy, grab pospolity, brzoza brodawkowata, topola, osika, olsza czarna, rzadziej lipa drobnolistna, jesion wyniosły, wiąz szypułkowy i buk zwyczajny, natomiast wśród drzew iglastych przeważa sosna zwyczajna, miejscami uzupełniona przez świerk pospolity i modrzew europejski.

Nad rzekami Jeziorką i Zieloną można zobaczyć polujące wydry i zimorodki, a nad ich brzegami gnieździ się około 100 gatunków ptaków, wśród których na szczególną uwagę zasługują następujące puszczańskie drapieżniki: jastrząb gołębiarz, krogulec, myszołów, puszczyk, puchacz i sowa uszata.

Na szczególną uwagę zasługuje kompleks stawów w Żabieńcu, gdzie między innymi można zaobserwować nurogęsi, perkozy zauszniki i rdzawoszyje, cyraneczki oraz bociany czarne. Zwierzynę łowną reprezentują łoś, sarna i dzik. W leśnych uroczyskach żyją lisy, borsuki, kuny leśne, łasice, tchórze i jenoty, a z drobniejszych ssaków jeże, krety i ryjówki. Na brzegach wód spotkać można piżmaki, karczowniki oraz borsuki, które są symbolem parku

Chojnowski Park Krajobrazowy — szlaki piesze i rowerowe

Piesze zwiedzanie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego można rozpocząć w dwóch punktach: w Konstancinie-Jeziorna oraz Zalesiu Górnym. Rozpoczynające się w nich ścieżki, przecinając rezerwaty i lasy parku, prowadzą do najciekawszych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym. Dla rowerzystów bardziej atrakcyjne będą całodzienne trasy rozpoczynające się w Lesie Kabackim lub Powsinie.

Chojnowski Park Krajobrazowy – szlaki piesze

  • Chojnowski Szlak Rezerwatów Przyrody (20 km)

Trasa rozpoczyna się w Konstancinie-Jeziornie, przecina kilka chojnowskich rezerwatów i dociera do Zimnych Dołów oraz Zalesia Górnego. Nadaje się głównie na wędrówki piesze, a zimą – także dla narciarzy biegowych.

  • Chojnowski Szlak Zabytków Przyrody (10 km)

Trasa wiedzie z Zalesia Górnego do rezerwatu Chojnów. Po drodze warto zatrzymać się przy pomniku przyrody – Dąb Stephana oraz dolince rzeczki Zielonej.

  • Szlak Nadwiślański

Trasa wiedzie od Konstancina-Jeziorny do Góry Kalwarii. Jest atrakcyjna głównie z uwagi na klimatyczne widoki na starorzecze Wisły, mazowieckie sady i zabytkową architekturę.

  • Główny Szlak Lasów Chojnowskich (16 km)

Trasa biegnie z Ustanówka do Konstancina-Jeziorny i przeznaczona jest głównie na piesze wyprawy.

  • Szlak Zabytków Architektury (9 km)

Trasa-pętla prowadzi wokół Konstancina-Jeziorny. Zaczyna się w centrum miasta i wiedzie przez Skolimów, Rzeczkę Małą i obrzeża Lasów Słomczyńskich.

Chojnowski Park Krajobrazowy – szlaki rowerowe

  • Chojnowski Szlak Rowerowy (33 km)

Trasa rozpoczyna się w warszawskim Powsinie i wiedzie przez Las Kabacki, Julianów, Piaseczno, Żabieniec, Las Chojnowski, Orzeszyn oraz Górę Kalwarię.

  • Rowerowy Szlak Wisły (33 km)

Trasa szczególnie polecana jest miłośnikom zabytków i architektury. Wiedzie przez Konstancin-Jeziornę, Obory i Górę Kalwarię, i kończy się się przy ruinach zamku w Czersku.

  • Dolina Jeziorki (16 km)

Trasa-pętla rozpoczyna się w Prażmowie, przecina rezerwat Skarpa Jeziorki, a stamtąd, mijając Aleksandrów i Zawodne, z powrotem kieruje się do punktu początkowego.

Chojnowski Park Krajobrazowy — pozostałe atrakcje

Spacer po parku i zabawa pt. „Skarby Zimnych Dołów”

Spacer po parku w formie questu rozpoczyna się na polanie rekreacyjnej Zimne Doły, nad stawami w Żabieńcu, przy Trakcie Wareckim. Na końcu szlaku czeka skarb w formie skrzynki z pieczątką, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.

Uzdrowisko Konstancin-Jeziorna – miejski Park Zdrojowy

To jedyne takie miejsce w województwie mazowieckim. Można tu odnaleźć ścieżki i pomosty spacerowe, plac zabaw, boisko do siatkówki i tężnię, a w domu kultury Hugonówka – obejrzeć wystawę multimedialną, pamiątki, zdjęcia i inne archiwalia związane z historią regionu. Uwagę warto zwrócić na domy z początku XX wieku, które projektowali czołowi polscy architekci, w szczególności willa Jutrzenka i willa Ustronie.

Park rozrywki Planeta Zalesie

Jedną z atrakcji w okolicach Zalesia jest zielony park, po którym można przejechać się minipociągiem. Miłośnicy sportów wodnych mogą skorzystać z wakeboardu, rowerów wodnych, pływających samochodów oraz desek do stan up paddle. Na dzieci czeka tu plac zabaw i park linowy Małpi Gaj, a dorośli mogą spróbować swoich sił strzeleckich na strzelnicy.

Inne atrakcje

  • Otoczona zielenią piaszczysta plaża, która zlokalizowana jest w okolicach Górek Szymona, położonych nad brzegiem rzeki Jeziorki.
  • Polanka edukacyjna przy siedzibie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Chojnów, gdzie znajdują tablice opisują organizację pracy pszczół w ulu i proces produkcji miodu.
  • Zagroda edukacyjna Zwierzyniec w gospodarstwie ekologicznym w Nowym Prażmowie, gdzie z bliska można przyjrzeć się hodowli bydła, owiec, węgierskiej ośliczki Mokasz i świnek rasy mangalica.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]